DEHB KOÇLUĞU

DEHB Koçluğu, DEHB’li gence özgü ihtiyaçları karşılamaya yönelik, DEHB konusunda derinlemesine bilgi ve anlayış sahibi koç tarafından sunulan uzmanlaşmış bir koçluk türüdür. DEHB koçluğu süreci gence destek, yapılandırılmış bir ortam ve yaptıklarının sorumluluklarını alma, yaşamın tüm alanlarında daha fazla başarı elde etme imkanı sunar.
DEHB Koçluğu , Nörobiyolojik bir durum olan Dikkat Bozukluğu bilgisini koçluk becerileri ile birleştiren şekillendirilmiş işbirliğidir. DEHB koçluğunun amacı destek sunmak, yapılandırılmış ortam oluşturmak ve sorumluluk almayı sağlamaktır.

DEHB koçluğunun faydası  nedir?
DEHB koçluğu DEHB’li gençlere düzenli olmak, zaman yönetimi becerisi edinmek, önceliklendirmek dikkat ve odaklanma geliştirmek, bağımsızlaşmayı desteklemek, hakkını arama becerisi kazanmak ve DEHB ye bağlı zorlukları yaşamın farklı alanlarında yönetebilmeyi sağlayacak  yaşam becerileri kazanmalarını sağlar.
Koç ve genç işbirliği içinde, güçlü yanları, yetenekleri, araçları ve öz farkındalık ve kişisel güçlenmeyi sağlamaya yönelik yeni bir öğrenme yolunu keşfederler. Birlikte strateji ve eylem planı oluştururlar, hedefler ve tutkular doğrultusunda sorumluluk alma konusundaki gelişimi gözlemlerler.

DEHB Koçluğunda Anne babanın rolü nedir
DEHB koçluğunda ilk görüşmede anne baba ile birlikte yapılır. Bu  Koçluk  türünde anne babalar DEHB yi öğrenme konusunda sürece dahil olurlar
Bağımsızlaşma ve kendi yolunu  bulma noktasında olan gençlerle çalışılırken anne baba bir adım geride tutulur. Genç isterse anne babasını  görüşmelere davet edebilir.

DEHB Koçluğu süreci nasıldır?
12 yaşından daha büyük kendisi için hedefleri olan yada hedef belirlemek isteyen gençler içindir. Genç ve Koç birlikte karar verdikleri gün ve saatte  bir araya gelir ve kişinin hedeflerine odaklanırlar. Öğrenci ve Koç arasındaki ilişki güven ve samimiyete dayanır. Bilgiler Koç ve öğrenci arasında gizlidir.
Gençler tüm süreçte bağımsız bir birey olma yolunda ilerlerken kendi kendine koçluk yapmayı da öğrenirler.

DEHB koçluğu  Ne kadar sürer?
Görüşme süresi 45  yada 60 dakikadır.
Görüşme sayısı  öğrenci ile birlikte belirlenir.
Tavsiye edilen minimum görüşme sayısı 12’dir.

Neden Koçluk Almalıyım ?

Çünkü;
Hedef Belirlemek İstiyorum
Geleceğim Hakkında Kararlar Vermek İstiyorum
Kendimi Daha İyi Tanımak İstiyorum
Başarımı  Arttırmak İstiyorum
Kendi Sorumluluğu Almak İstiyorum
İlişkilerimi Daha İyi Yönetmek İstiyorum
DEHB Koçluğu Almak İstiyorum

Eğitimi Paylaş