Lora Sucuyan

İkiz teki olarak 1978 yılında İstanbul’da doğdu. Kreşe başlama yaşı geldiğinde ailece Kanada’ ya göç ettiler. Çocukluğunun en güzel anlarıyla birlikte en karlı günlerini uzaklarda yaşadı. İlkokuldan mezun olmaya bir sene kala  İstanbul’ a dönüş yolu görünmüştü.

Ortaokul ve lise yılları Bilgi Koleji’nde tercih ettiği Türkçe-Matematik ağırlıklı eğitimle devam ederken, haylazlıkları dolayısıyla okul müdürü ile fazlasıyla kaynaşmıştı.

Okul ile birlikte yürüttüğü koro üyeliği müzik kulağının gelişmesine her ne kadar katkıda bulunmuş olsa da, detone olmaktan uzaklaşamayan bir sesi vardı. Dersi derste dinlemeyi tercih etse de, sınavda her zaman öğretilen formüllerin dışına çıkmayı ve kendi oluşturduğu farklı yollarla sonuca varabileceğine inandı. Kimi zaman sorunun cevabına ulaşamasa da çabasından dolayı notunu yükseltmeye katkısı oldu.

Okul yıllarında ikiz kız kardeşiyle farklı sınıflarda olması onun için özlemden ziyade bir fırsattı. Haylazlıklarını özgürce yaşayabiliyordu. Bu arada, kitap kurdu olan ikizi sayesinde ise kitaplarla haşır haşır neşir olup, hikayeler içerisinde kaybolmaya bayılıyordu.
1997 yılında liseden mezun olduktan sonra ilk defa ailesinden uzakta eğitimini devam ettirmek amacıyla Bilkent Üniversitesi – Bankacılık ve Finans Bölümüne kaydını yaptırdı. Fransızca hazırlık dâhil olmak üzere,  beş yıl sürecek olan, özgüveninin serpildiği yıllara adım attı.
Öğrenciliğinin yanı sıra 3 sene Radyo Bilkent’ te gönüllü olarak program sundu. Okuduğu dönem boyunca Türkiye’ nin farklı şehirlerinden çok farklı profilde insanlar tanıdı. Her bir insan onun için keşfedilecek yepyeni bir hazine gibiydi.
Yaz aylarında bankalarda yapmış olduğu stajlar sonrası, bankacılıktan uzak durması gerektiğine karar verdi. Uzakdoğu ve Avrupa’ dan ticaret yapan küçük ölçekli bir firmada işin özünü öğrenerek merdiven basamaklarını sindirerek çıktı. THY DO&CO ‘ da çalışmaya başlaması bir mucizenin gerçek olması gibiydi onun için, uçaklara olan merakı aprona bakan ofisi ile ona verilen bir ödül gibiydi. Sanovel İlaç tecrübesi sonra, Telekom sektöründe devam eden kariyeri, ticareti ve araştırmayı çok sevmesinden dolayı, ürün satın alma konusunda uzmanlaşmasına sebep oldu.
Özgürlüğüne düşkün olan Lora tüm detaylarını kendisi planladığı dünya seyahatlerine çıkmaktan ve gezi günlüğünü bloğunda paylaşmaktan mutluluk duyuyor. Doğa ve hayvan sevgisi sezgilerine güç veriyor ve yaşamın mümkün olan zaman diliminde onlar için gönüllü çalışmalara katılıyor.
2013 yılında başladığı koçluk merakını, tamamladığı CTI Co-Active Koçluk eğitimi (104 saat), ardından 2014 yılında İz Koçluk tarafından verilen Eğitim ve Öğrenci Koçluğu – (40 saat) eğitimi ve Parentology (19,5 saat) eğitimi ile besledi ve bu yolda yürümeye devam ediyor.
İyi bir geleceğin anahtarının çocuklarda olduğuna inanan Lora, işte bu sebeple “Farkındalığı olan ve sağlıklı yetiştirilen bir çocuk, harika bir birey olmakla birlikte, bir çift gülen kocaman gözlerdir” diyor.