• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

YAPACAĞIM… YAPAMASAM DA SENEYE MUTLAKA!

380 380 İz Koçluk

YAPACAĞIM… YAPAMASAM DA SENEYE MUTLAKA!

Sınavla yatıp sınavla kalktım hep. Değil bu sene, koca lise boyunca. Sonunda matematik ve sosyal sınavlarını atlattım. Atlattım denebilirse tabi. Sınav mı beni atlattı, ben mi sınavı bilmiyorum. Tek bildiğim; vakit yetmedi. Matematikte de, Sosyalde de daha iyisini yapabilirdim biliyorum. Matematikte o çok iyi bildiğim konunun sorusuna nasıl da takıldım kaldım. Anlamıyorum ya… Bir türlü ilerleyemedim. Halbuki dinlesene hocalarını! Takılıp kalma, yapamadığını atla, vakit kalırsa geri dönersin deyip durmuşlardı yıl boyunca. Ben ne yaptım? Bu konuyu çok iyi biliyorum, bu soruyu da çözmezsem yuh bana! deyip takıldım. Of ya! Of ya!
Arkadaşlarım da yetiştiremediklerini söylüyorlar ama ben içten içe biliyorum, onlar yapmışlardır. Dershanede de yapamadık deyip, dereceye girmiyorlar mı? Herkes bir yerlere girecek, ben açıkta kalacağım. Mahvoldum. Yok aslında mahvolmadım belki de. Henüz sınavlar bitmedi, di mi ya? Sırada Fen, Edebiyat, Coğrafya… Şu hafta sıkı bir tekrarla arayı kapatabilirim. Sınava çok iyi hazırlandım. Tamam o zaman! Ne hayaller kuruyorum ben şimdi böyle? Ne arayı kapatması? Hangi ara? Kim?  Uçtum iyi mi? İyi hazırlandım da her şey aklımdan uçup gidiyor. Zaten matematikten, sosyalden çuvallamışken bu heyecanla daha çok mu unuturum acaba? Yok ya! Unutmam.

Hem ille de istediğim yer diye bir şey yok! Ne puan alırsam alayım, puanıma uygun bir yer yazıp girerim. Boş veririm hedefi filan. Bir daha bu stresi çekmektense! Bu stresi de çekemem, arkadaşlarımın, eşin dostun “başaramadın” bakışlarını da. Aslında saçmalıyorum sanırım. Ne istediğimi çok iyi biliyorum. Olmadı seneye daha çok çalışırım. Hem sınav sonucu ne olursa olsun annemler beni destekler. Biliyorum.  Neden üzülüyorum ki o zaman?
Bu neyin kafası ya?
Sakin olmalıyım. Panik yok! İki sınavı atlattım. Başıma gelecekleri az çok biliyorum. Sıradaki sınavlar için taktik geliştirdim mi bu iş tamam. Niye korkuyorum ki? Bak Dünya Kupası’na. Adamlar dünyanın en iyi futbolcuları. Penaltı kaçırıyorlar. Olabilir yani. Ben de kaçırabilirim. Yok yok… Elimdeki şansı kaçıramam. En iyi şekilde değerlendirmeliyim. Penaltı kaçırdıysa kaçırdı. Hala en iyi futbolculardan. Ben neyim peki? Sınavı kazanamayan başarısızın teki! Dur bi bakalım… Daha sonuçlar açıklanmadan, üstelik edebiyat, fen, coğrafya sınavına girmeden n’oluyo?
Offf… Beynim patlayacak sanki! Arkadaşlarımla gün boyunca bir kafede eğlenceli vakit geçirmeyi öyle çok özledim ki! Şu sınavlar bir an evvel bitse gitse. Eğer sonuç istediğim gibi olmazsa, lise boyunca bazı arkadaşlarım gibi eğlenip, gezmediğime pişman olacağım galiba. Şu hafta sonunu da atlatayım kimse tutamaz beni. Bir gün kafede, bir gün bilgisayar oyunu başında. Ne kitap, ne test… Offf… ne de gelecek!
Sıkı bir tekrar, üstüne de sınavdan önceki gece şöyle iyi bir uyku çektim mi kim tutar beni! Tutsa ne olur? Annem-babam arkamda. Bu kez yapacağım. Yapamasam da seneye mutlaka!

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.