• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

DEHB Koçluğu

DEHB KOÇLUĞU

DEHB koçluğumuz, DEHB’li gence özgü ihtiyaçları karşılayan, DEHB konusunda bilgi ve anlayış sahibi koç tarafından sunulan uzmanlaşmış bir koçluk türü. DEHB koçluğu gence destek, yapılandırılmış bir ortam, yaptıklarının sorumluluklarını alma ve yaşamın tüm alanlarında daha fazla başarı elde etme imkanı sunuyor.
DEHB koçluğu, nörobiyolojik bir durum olan “Dikkat Bozukluğu“ bilgisini koçluk becerileriyle birleştiren bir işbirliği. DEHB koçluğu gence destek olmayı, yapılandırılmış bir ortam oluşturmayı ve sorumluluk üstlenmesini amaçlıyor.

DEHB koçluğu 12 yaşından büyük, kendisi için hedefleri olan ya da hedef belirlemek isteyen gençler için uygun. DEHB koçluğu DEHB’li gençlere düzenli olmak, zaman yönetimi becerisi edinmek, önceliklendirmek, dikkat ve odaklanma geliştirmek, bağımsızlaşmayı desteklemek, hakkını arama becerisi kazanmak ve DEHB‘ye bağlı zorlukları yaşamın farklı alanlarında yönetebilmeyi sağlayacak yaşam becerileri kazanmalarını sağlıyor.
Koç ve genç işbirliği içinde, güçlü yanları, yetenekleri, araçları, öz farkındalık ve kişisel güçlenmeyi sağlayan yeni bir öğrenme yolunu keşfediyorlar. Birlikte strateji ve eylem planı oluşturuyor, hedefler ve tutkular doğrultusunda sorumluluk alma konusundaki gelişimi gözlemliyorlar.

DEHB koçluğunda ilk görüşmede anne baba ile birlikte yapılıyor. Bu koçluk modelinde anne babalar DEHB‘yi kavramak için sürece dahil oluyorlar. Bağımsızlaşma ve kendi yolunu  bulma arayışında olan gençlerle çalışırken, anne babalar bir adım geride duruyor. Ancak eğer genç isterse anne babasını görüşmelere davet edebiliyor.

Genç ve koç birlikte karar verdikleri gün ve saatte  bir araya geliyor, gencin hedeflerine odaklanıyorlar. Öğrenci ve koç arasındaki ilişki güven ve samimiyete dayanıyor. Bilgilerin koç ve öğrenci arasında gizli kalması gerekiyor.
Gençler tüm süreçte bağımsız bir birey olma yolunda ilerlerken, kendilerine koçluk yapmayı da öğreniyorlar.

Görüşme süresi 45 ila 60 dakikadır. Görüşme sayısı ise öğrenciyle birlikte belirleniyor. Tavsiye edilen minimum görüşme sayısı 12‘dir.

  • Hedef Belirlemek İstiyorum
  • Geleceğim Hakkında Kararlar Vermek İstiyorum
  • Kendimi Daha İyi Tanımak İstiyorum
  • Başarımı Arttırmak İstiyorum
  • Kendi Sorumluluğu Almak İstiyorum
  • İlişkilerimi Daha İyi Yönetmek İstiyorum
KAYIT