• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

EĞİTİM VE ÖĞRENCİ KOÇLUĞU HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR

1024 320 İz Koçluk
 • Eğitim ve Öğrenci Koçluğu almak için doğru yaş nedir?

Çocuklar normalde 12 yaş civarında eleştirel düşünme geliştirirler. Bu aşamada bağımsız olmayı ve koçluk da dahil olmak üzere “kendi seçimlerini yapmayı” tercih ederler. Bu nedenle koçlukm12 yaşından daha büyük gençler için uygudur.

 • Anne babalar Koçluk seansına katılacaklar mı?

Hayır, gençleri güçlendirmek ve duygusal zekalarını artırmak ve sağlıklarını, refahlarını ve başarılarını iyileştirmek için beceriler geliştirmesine olanak sağlayan yapılandırılmış koçluk görüşmelerine ebeveynler katılamazlar.

Ebeveynler sadece aile görüşmesine ki o ilk görüşmedir katılabilirler. Bu oturumda ailelerin bulunmasının nedeni bilgi paylaşımıdır.

Genellikle 4 görüşmeden sonra aile ile bir telefon görüşmesi yapılır ve bu görüşmede gencin değiştirmek istedikleri ve başarısının sürdürülebilirliğini artırmak için ebeveynlerinde evde yapabilecekleri konusunda bilgilendirme yapılır.

Bazı ebeveynler, çocuklarına yardım etmek için ebeveyn koçluğu almak isterler ya da Ebeveyn Koçluğu eğitime katılmak isterler. Ebeveynlerin Koçluk eğitimine katılması ve iletişimde koçluğu kullanmalarının gençlerin başarısında etkili olduğunu biliyoruz.

Eğer ebeveynler koçluk almak isterler ise gencin çalıştığı koç ile çalışamazlar.

Gizlilik politikamız gereği koçlar gencin paylaştığı hiçbir bilgiyi ebeveynler ile paylaşamaz

 • Gençlere koçluğun sonuçlarını garanti ediyor musunuz?

Elbette ediyoruz, ve bunun için gençlerin, eğer hedeflerini ve eylem adımlarını takip etmesini, kendisini koça tamamen açmasını ve yeterli zaman ve çaba göstermesini koşuluyla koçluktan harika sonuçlar alacağını garanti eder. Gençler her seansta farklı bir teknik öğrenirler ve yeni öğrendiklerini hayatlarına aktarmaları için olanak elde ederler.

Binlerce müşteriden oluşan bir geçmişe sahip olan bu programın, gencin yaşamında istenen sonuçlara doğru bir değişiklik yapmasında destek olacağına eminiz.

 • Bilgilerimim gizliliğini garanti ediyor musunuz?

Kesinlikle! İz Koçluk, öğrencinin iznini almadan hiçbir ayrıntıyı veya söylediği hiçbir şeyi asla başkalarıyla paylaşmamayı garanti eder.

 • Gençlerle yapılan koçluk görüşmelerimin sözleşmesini kim imzalıyor?

İz Koçluk olarak Uluslararası Koçluk federasyonun bağlı bir kuruluş olduğumuz ve etik kuralları izlediğimiz için müşterilerimiz ile koçluk sözleşmeleri yaparız.

18 yaşından küçüklerde sözleşmeyi velisi olarak ebeveynleri imzalar. Kanunen sorumlu iseler, kendi sözleşmelerini imzalarlar.

Sözleşme, müşterilerimizin kaliteli bir hizmet alacaklarını hissetmelerine yardımcı olmak için güçlü bir araçtır ve bu sözleşmeden onlara neyin taahhüt edildiğini de bu sözleşmede görebilirler.

 • Gençlere koçluk yapmakla danışmanlık yapmak arasında ne fark var?

Danışmanlık, danışmanın kişinin duygu ve davranışlarının nedenlerini belirlediği ve belirli bir konuyu ele almanın yollarını sunduğu geçmiş odaklı bir disiplindir. Danışmanlar daha çok size ne yapacağınızı söyler. Kendilerine ilerlemenin önünde yeterince bahane sunan gençler artık bu bahanelerden kurtulmak için bir koçla çalışmayı seçerler.

Gençlerle yapılan koçluk çalışmasında sizi engelleyen nedenler ya da bahaneler üzerinde durulmaz. Onun yerine geleceğe odaklanılır ve nelerin mümkün olduğuna bakılır. Geçmişi değiştiremezsiniz ama bugün yapacaklarınız işle geleceği inşa edebilirsiniz

 • Gençlere koçluk yapmakla onları eğitmek arasında ne fark var?

Eğitim belirli konular hakkında bilgi vermek veya bilgi ve becerileri anlatmak ve uygulamakla ilgilidir. Öğrenci koçluğunda gençlerin yapmak istedikleri şey için tam ve bütün olduklarınız kabul ederiz eğer o anda tam ve bütün değil ise bunu gerçekleştirme kapasitesine sahiptirler ve öğrenebilir. Bir bilgiyi ezberlemek yerine gerçekten öğrenmek onu nasıl kullanacağına da karar vermek demektir.

Hiç “Ne yapmam gerektiğini biliyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum” dediniz mi? Kaç kez harika bir kitap okudunuz ve “ŞİMDİ bir değişiklik yapacağım” dediniz ve üç gün sonra o motivasyonunuzu kaybettiniz? Birçok insan aynı şeyi yaşıyor. Yalnız değilsiniz.

Herkes, özellikle gençken, beynimizin çalışma şekli ve mutluluğa ulaşmamıza yardımcı olacak konular hakkında araştırarak bilgi sahibi olur. Bilmek mümkündür çoğu zaman ancak herkes bildiğini uygulayamaz

Öğrenci koçluğu öğretmekten daha fazlasıdır. Öğrencilere ne yapmaları gerektiği, bunu yapmalarına yardımcı olacak araçlar ve zihinleri, bedenleri ve ruhları üzerinde kontrol sahibi olana kadar ihtiyaç duydukları destek hakkında bilgi verir. Öğrenci koçu, istedikleri kadar onlara eşlik edecek ve öğrendiği yeni becerileri uygulamalarına yardımcı olacaktır.

Gençlerle yapılan koçluğun odak noktası “başkaları ne düşünür”, “başkaları ne der” değil, genç için önemli olan şeylerdir. Bu, öğrenci koçluğunu inanılmaz derecede etkili kılar, çünkü olumlu sonuçları hemen görmek mümkündür.

 • Sizin koçluk programınızda özel olan nedir?

İz Koçluk olarak dünyayı algılama bicimizin öğrenme biçimimizle ilgi olduğuna ve iç dünyamızın etrafımızdaki dünya tarafından şekillendirildiğine inanıyoruz.

Kendimizle ve etrafımızla olan ilişkimizin başarı ve mutluluğumuzun anahtarı olduğunu biliyoruz.

Öğrenci koçluğu bütünsel ve uzun vadeli bir yaklaşımdır. Duygusal zeka geliştirmek, duyguları anlamak ve akademik başarıyı arttırmak için genç ile birlikte çalışırız ve onlara kendilerinde ve çevrelerinde olumlu değişiklikleri nasıl sürdürebileceklerini hatta geliştirebileceklerini öğretiriz. Gençlere kendi kendilerine koçluk yapabilmelerini öğretiriz ki bağımsız ve kendine güvenen bireyler olarak yollarına devam etsinler. Koçluk süreci bitse bile öğrendikleri ile sürdürülebilir değişim ve büyüme devam eder.

 • Koçların profesyonel geçmişleri nasıl?

Kurucumuz Elgiz Henden Türkiye’nin ilk Eğitim ve Öğrenci Koçudur. Öğretmenlikten gelen tecrübelerini ve son 30 yıldır gençlerle yaptığı çalışmalardan öğrendiklerini koçluk sürecine aktarmaktadır.

Henden 8200 saatin üzerinde bireysel koçluk deneyimine ve Professional Certified Coach PCC-ICF, Registered ICF Mentor Coach, akreditasyonlarına sahiptir. Ayrıca 2012-2014 yılları arasında ICF – Uluslararası Koçluk Federasyonu Türkiye şubesi yönetim kurulunda araştırmadan sorumlu yönetim kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

Henden Türkiye’nin dört bir yanındaki eğitim ve öğrenci koçluğu seanslarına, atölye çalışmalarına veya sunumuna katılan binlerce kişiye ilham verici sevgi, saygı, kabul, motivasyon ve kararlılık mesajları veren deneyimli ve güçlü bir eğitim ve öğrenci koçudur.

Henden birçok gencin ebeveynleriyle harika ilişkiler kurmasına ve sağlıklı, mutlu bir genç olmanın keyfini yaşamalarına destek olmuştur. Henden, kendine güvenen gençler ve onları özgür bırakan ebeveynlerin olduğu bir dünya yaratmak için çalışmaktadır.

Henden’in gençler için felsefesi:

“Başarıya giden yolda güven, dayanıklılık ve motivasyon esastır.

Kendimizi tanıyarak, sorumluluk alarak ve odaklanarak güven dayanıklılık ve motivasyon elde ederiz. Hiç kimse bu becerilerle doğmaz, ancak herkes bu becerileri öğrenebilir ve ne kadar erken olursa o kadar iyidir. Yolun başında güçlü bir kimlik duygusuyla odaklanıp yola çıkmak gelecekte en büyük farkı yaratacaktır”

 • Koçlukta belli bir sayıda görüşme yapılmak zorunda mı?

Hayır. Ancak pek çok öğrenci ya da genç 4, 6, 10 veya daha fazla koçluk seansına katılmaktadır. Koçluk sürecine bağlılığın başarınız için önemli olduğun biliyoruz.

Belirsiz bir süreç yerine yapılandırılmış ve gençlerin ellerinden gelenin en iyisi yaptıkları ve sonuçlar aldıkları bir süreç olarak koçluğu değerlendirmelerini istiyoruz. Koçlukta “bende bir sorun var” ya da “ben tek başıma yapamam” ya da “birilerinin bende bir şeyleri düzeltmesi gerekiyor” anlayışına kapılmamaları içinde mümkün olan en kısa sürede koçluğu da bitirmek isteriz. Gençler her zaman bilirler ki biz İhtiyaçları olduğunda onları desteklemek için bir adım ötedeyiz.

 • Koçlukta kaç görüşme yapmaya ihtiyaç var?

İhtiyacı koç ve öğrenci birlikte belirler. Ergenlik döneminde davranış değişikliğinin zaman alması nedeniyle en az 12 görüşme ya da 6 ay gibi bir süre çalışılmasını tavsiye ediyoruz. Ancak her zaman için öğrenciler koçluk sürecini bitirmeye karar verebilirler. Bazen süreçte öğrendikleriyle daha erken bitirmek isteyebilirler ki bu bizi oldukça memnun eder. Koçluk öğrencileri cesaretlendirip güçlendirmektir.

 • Her koçluk seansı ne kadar sürecek?

Öğrenci Koçluğu görüşmeleri 60 dakika sürer. Ebeveyn ile yapılan ilk görüşme biraz daha uzun sürebilir.

 • Koçla ne sıklıkla görüşmek gerekiyor?

Ebeveyn ile yapılan görüşmeden sonra başlangıçta haftada bir görüşme yapılmasını tavsiye ediyoruz. Öğrenci ve koçun birlikte yaptığı değerlendirme sonrasında görüşme sıklığı 2 haftada bire çıkarılabilir. Kademeli olarak görüşme sıklığı azaltılır. Belirli aralıklara koçluk görüşmelerimiz olsa da bizler öğrenci koçu olarak öğrencilerimiz ile daha sık iletişim kurarız.

Öğrencilerimizin çoğu, sonuçları hızlı bir şekilde görmek ister. Ancak biliyoruz ki her öğrencinin hızı farklıdır ve farklı şekilde ilerleyecektir. Öğrencilerimizin hassasiyetlerini dikkate alırız ve koçluk görüşmelerin sıklığını birlikte belirleriz.

 • Anne baba olarak koçla ne sıklıkla görüşmeliyim?

Çocuğunuz bir koçla çalışıyorsa ebeveyn olarak sadece aile görüşmesi olan ilk görüşmede yer alabilirsiniz. Çocuğunuzla yapılan 4 görüşmeden sonra koçunuz size süreç ile ilgili bilgi verecektir.

 • Anne babaların koç olmasından ve sizin işinizi elinizden almasından korkmuyor musunuz?

Hayır korkmuyoruz. İz Koçluk olarak bir gencin etrafında yer alan tüm sosyal kimliklerin koçluk becerisini kullanmasını kıymetli buluyoruz. Herkes koçluk eğitimi alsa da herkes koçluk yapamayabilir sadece kendisi ve çevresi için kullanabilir.  Ayrıca genç bir nüfusa sahip bir ülke olarak daha da fazla eğitim ve öğrenci koçuna ihtiyaç olduğunu deneyimlerimizden biliyoruz. Sizde Eğitim ve Öğrenci Koçu olmak isterseniz buradan en yakın tarihli sertifika programına başvuru yapabilirsiniz

 • Koçluk hizmetinin bedeli nedir?

Koçluk seanslarının bedeli süresine, uzmanlık alanına ve koçunuzun unvanına göre değişebilir. Eğitim ve Öğrenci Koçluğu bedelleri ile ilgili bir aralık vermek gerekirse 500 TL ile 4000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Çocuğunuzun mutlu ve başarılı bir geleceğe adım atmasını seçin ve daha fazlası için aşağıdaki formu doldurun.

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.