• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

BANA UYGUN İŞ HANGİSİ? DEHB’li Yetişkinlere İş Önerileri

380 380 İz Koçluk

BANA UYGUN İŞ HANGİSİ?
DEHB’li Yetişkinlere İş Önerileri

DEHB’li bir yetişkinseniz kendinizi yerinde duramayan, düzensiz, dikkatini toplayamayan biri olarak tanımlıyorsunuzdur diye tahmin ediyorum. Ve tabi bu özelliklerinizi de iş bulmak ve işte başarılı olmak konusunda engel olarak görüyor olabilirsiniz. DEHB’li olun ya da olmayın… Her zaman söylediğim bir şey var: güçlü ve zayıf yönlerinizi bilin. Onlar size yol gösterecek… DEHB’li bir yetişkinseniz, hele de çocukluğunuzdan beri DEHB ile yaşadıysanız, DEHB’li olduğunuzun bilinmemesi nedeniyle etiketlemeler, yanlış anlaşılmalar sonunda artık kendinizde güçlü yan göremez bir hale de gelmiş olabilirsiniz. Oysa sahip olduğunuz harika özellikler, bazı işlerde daha keyifle çalışmanıza ve daha tatminkar sonuçlar yaratmanıza yardımcı olur. Geçen hafta kendinize en “uygun” işin özelliklerini bulabilmeniz için cevaplamanız gereken soruları  listelemiştim. Bu hafta ise bu cevaplarınızda öne çıkan özelliklerinizi, hangi işlerde kullanabileceğinize dair örnekler vermek istiyorum.

Okudukça çağrışım yapması ve kendinize en uygun işi bulabilmeniz dileğiyle…

  1. Değişim DEHB’liyi adeta büyüler:

Sabah kalktığında bile öğlene kadar neler yapacağını tahmin edememek DEHB’li biri için bir kamçıdır adeta. Onlar için en büyük keyif sürekli değişimdir. Zira bu sürekli olarak öğrendiklerini hatırlamalarını, odaklarını korumalarını ve başarıya ulaşmak için başkalarıyla çalışmalarını gerektirir. Katılıyor musunuz? Yani bir günü bir gününe uymayan işler sizin için ideal olabilir mi? Bunlara en bariz örnek polis, itfaiyeciler ve haber muhabirleridir. Şimdi kalkıp polis mi olmamı öneriyorsun demeyin… Günü gününe uymayan başka bir iş aklınıza gelmiyor mu? Emin misiniz? Acilde doktor ya da hemşire olmak… Tamam bunun için de tıp eğitimi almış olmanız gerek. Uzun süreli çalışmanız demek. Bir sürü bürokratik işi de yapmanız demek. Hatta bir çok kişinin derdini dinlemeniz, onlara açıklamalar yapmanız demek.  DEHB’lilerin zayıf olduğu yönler bunlar. Biliyorum. Ama DEHB’nin getirdiği zayıf yönlerinizi egzersiz ile güçlendirebilirseniz bir hastane sizin için en uygun yer olabilir.

Bu sadece bir özelliğinize göre öneriler. Henüz diğerlerini okumadınız. Bu size göre değilse bir başkası olabilir…

2- DEHB’liler konuşmaya bayılırlar:

Öyle ki sizi susturmak zor olabilir. Değil mi? Kimler işlerini yapmak için en çok konuşur? Satışçılar… Eğitimciler (sadece öğretmen diye düşünmeyin şirketlere eğitim verenler, şirket içi  eğitim verenleri de kastediyorum)… İşte size bu enerjinizi pozitife çevirmek ve harikalar yaratmak için mükemmel bir fırsat. Tek başına yapılan işler bir DEHB’liyi göre hiç değildir. Onu ofiste bir iş için tek başına bırakın, o da gitsin ofiste kim varsa sohbet etsin. İş arkadaşlarınız kısa sürede bu durumdan şikayetçi olmaya başlayabilirler. Oysa satış elemanı ya da eğitimci olduğunuzda zaten işinizin kendisi konuşmak!

3- DEHB’liler daha yaratıcıdırlar…

Sinema, tiyatro, resim, sahne şovları, fotoğrafçılık… Yaratıcılık deyince hemen hemen hepimizin sıralayacağı alanlar… Hepsi de cazip görünmelerinin yanı sıra oldukça fazla enerji gerektiren meslekler. Büyülü bir hayatın bedeli bitmek bilmeyen bir enerji belki de… E o enerji de bir DEHB’lide gereğinden fazla var… Enerjinizi yaratıclığınızla birleştirin. Sonuçlar herkesi büyülesin… Ayrıca çoğu zaman kendi zaman planınızı kendinizin yapmasına olanak verdiği için de sizin için ideal.

4- İçinizdeki durmayan kıpırtı fiziksel bir işle birleşirse…

Tabi ki harikalar yaratırsınız. Sürekli hareket gerektiren işler tam size göre olabilir. Şimdi sıkı durun. Bu iş önerim karşısında bir adım geri atacaksınız. Silahlı kuvvetler mensubu olmaya ne dersiniz? Disiplin ve düzen! Evet bir DEHB’li için en büyük sıkıntı. Ama hep ben ne derim? Pozitife yönelin. Silahlı kuvvetler, bir DEHB’li için nasıl mı ideal bir yer olabilir?  Çünkü askeriyede açık emirler, ulaşılacak bir hedef ve bu hedefe ulaşmaları için yaptırımlar vardır. Tanıdık geldi mi? Askeriye korkutucu geldiyse yine disiplinli çalışma gerektiren herhangi bir spor kariyerini ya da fitness center’da spor hocası olmayı düşünmez misiniz?

5- Bağımsız olmak DEHB’li bir yetişkin için en önemlisi…

Girişimcilerin harika fikirleri, bu fikri gerçekleştirmek için inanılmaz arzuları ve bitmek bilmeyen enerjileri vardır. Aynı bir DEHB’liyi tarif ettim değil mi? Öyleyse yepyeni projeler geliştirmek, yatırımcıyı bulmak, ikna etmek, müşteri ve çalışanlarla bu coşkuyu paylaşmak, tam da DEHB’lileri mutlu edecek işlerden. Belki organizasyon becerilerinde, planlamada sıkıntı yaşayabilirler ama o da birazcık destekle ve birazcık çaba ile çözülüverir. Sonuçta zayıf yönlerini destekleyerek, kendi hızında, kendi sınırlarını çizerek bağımsızca projeler üretmek,  bunları hayata geçirebilmek ve kendi işinin patronu olmak DEHB’li bir bireyin hem özgüvenini geliştirir, hem de inanılmaz mutlu eder.

6- Dört duvar arasına kapanamazsınız…

Madem siz “farklı”sınız, işiniz de farklı olmalı değil mi? Yani öyle sabah 9’da gidip masanıza oturup, saat 6’da çıktığınız işlerden olmamalı? Azıcık kabuğunuzdan çıkmalısınız, insanlarla görüşmeli, ellerini sıkmalı, yani başkalarıyla iletişim halinde olmalısınız. Satışçılar, muhabirler, mühendisler, peyzajcılar ya da dört duvar arasına tıkılıp kalmayacağınız, size esneklik ve alan sunan herhangi bir iş.

7- Mekanik meraklıları

Problem çözmeyi seven, çözene kadar da peşini bırakmayan DEHB’liler! Mekanik cihazlarla ya da araba, tekne, motosiklet gibi araçlarla ilgili işler, üzerinde saatlerce uğraşabileceğiniz, zaman sınırları olmayan işler. Üstelik her biri birbirinden farklı pek çok problemi çözüme kavuşturma olanağı da sunuyor size.

8- Ne sihirdir, ne keramet… Sadece marifet!

Yaratıcılık ve el becerisi gerektiren, çeşitliliği olan, belli kurallar içerisinde ve bir hedef için uğraştığınız işler. Pastacılık da olabilir, terzilik de olabilir; içinde hem yaratıcılık, hem hedef odaklı çalışma, hem de belli kurallar var. Çalışma saatleri de esnek. Mobilya tasarımcısı ya da moda tasarımcısı gibi meslekleri de sayabiliriz tabi.

9- Teslim tarihi ya da hedef açıksa sizi kimse tutamaz

Postacılar, kuryeler hem sürekli dışarıda hem de zamanı belli, tanımlı bir çerçeve içerisinde işlerini yaparlar. Yani DEHB’lileri mutlu edecek işler arasındadır.  Akşama kadar dağıtmanız gereken bir minibüs dolusu paketin sizde yaratacağı adrenalin enerjinizle birleştiğinde…

Umarım  yukarıdaki örnekler içinizde kapılar açmış, DEHB’li bir yetişkin olmanın getirdiği özellikleri  kendiniz ve çevreniz için bir avantaja dönüştürecek fikirler oluşturmanıza yardımcı olmuştur. Önerileriniz varsa, duymak isterim. İçinizin size fısıldadığı izleri takip etmeniz dileğiyle.

Kaynaklar:

  1. http://www.everydayhealth.com/adhd-pictures/best-careers-for-adults-with-adhd-0316.aspx#01
  2. http://www.healthline.com/health-slideshow/10-best-jobs-for-adhd#1
Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.