• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

DEHB VE HEDİYE

DEHB’Lİ ÇOCUKLAR İÇİN UYGUN HEDİYELER

380 380 İz Koçluk

DEHB'Lİ ÇOCUKLAR İÇİN UYGUN HEDİYELER

Hediye vermek ve sevdiklerinizi sevindirmek dünyanın en güzel şeyi. Hediye almak, hele de çocuksanız paha biçilemez bir duygu. Ama DEHB’li çocuklar için hediye almak biraz düşünmenizi gerektirebilir. Çevrenizdeki çocukların favori oyun ya da oyuncakları DEHB’li bir çocuk için iyi bir tercih olmayabilir. Kurallarını öğrenemediği için bir kutu oyunu, uzun süre sabır gerektirdiği için bir Lego seti DEHB’li bir çocuğun kabusu olabilir.

DEHB’li olduğunu bildiğiniz bir çocuğa, örneğin yaklaşan doğum günü için  “Ne hediye alsam” diye kara kara düşünüyorsanız, ya da halen karne hediyesi almadıysanız, birkaç noktaya dikkat etmeniz, gözlerinin içinde mutluluğu görmeniz için yeterli olacaktır.

Basit düşünün:


Yaşına göre sadece bir oyun hamuru bile dünyanın en güzel hediyesi olabilir. Kinetik kumlar da sonradan fazla temizleme gerektirmediği için güzel bir hediye olabilir.

Onun kadar hareketli oyuncaklar fazla enerjisi için harika bir çözüm olabilir.

  • Zıp zıp toplar, rengarenk plastik yaylar, kauçuk kirpi toplar gibi çok basit ama eğlencesi bitmeyen oyuncaklar ellerini meşgul edecek, dikkatini toplamasına yardımcı olacaktır.
  • Evde enerjisini atabileceği Twister, Limbo, Hulahup, Atlama ipi, Wii Sports (ya da benzeri), Wii Just Dance gibi tüm vücudunu hareket ettirmesi gereken oyunlar
  • Açık havada oynayabileceği su tabancaları, sünger mermi atan tabancalar (Nerf)
  • Scooter, paten, kaykay, zıplama topu gibi hareket etme ihtiyacını karşılayacak oyunlar… Ama yine de dikkat! Özellikle 2 tekerleklileri kullanmayı öğrenmek zaman alacağı için fazla enerjisini harcasın isterken fazla asabiyet yaratabilirsiniz.

Kısa sürede biten kutu oyunları:


Monopoly gibi karmaşık kuralları olan, saatlerce oynanabilecek oyunlardan çok Tonton Hippolar, ,Zıp Zıp Tavşan, Make’n’Break, Connect 4, Kızmabirader, Şeker Diyarı gibi kısa süreli oyunlar

Yap-bozlar
Bu konuda çok dikkatli olmalısınız. Yap-boz sabır işidir. Yaşına ve becerisine uygun yap-boz seçin ki, sabrını zorlamayın.

İnşa edebileceği oyuncaklar
Bir şeyleri inşa etmek, meydana getirmek her zaman keyif verir.  Çok fazla dikkat gerektiren, birleştirmesi uzun sürecek oyuncaklar yerine sonucunu hemen görebileceği maketler ya da becerisine uygun Legolar hoşuna gidecektir.

Rol yapabileceği oyunlar
Bir rolü üstlenerek oynanan oyunlar duygusal, sosyal ve zihinsel becerileri geliştirir. Evde ya da okulda yaşadığı sorunları dillendirmesine yardımcı olabilir. Hazır kostümler, kukla setleri bunun için ideal oyuncaklardır.

Sanat her şeyin ilacı:
Yaşına uygun elişi setleri özellikle sonunda ortaya çıkardığı üründen çok yapım süreci nedeniyle uygun bir hediyedir. Bu nedenle belli bir şeyi yaptıran değil, kendi, istediği yapabileceği setler güzel birer alternatif olabilir.

Yoga
Özellikle DEHB’li ergenler için odaklanmayı sağlayacak yoga DVD’leri, kitapları ya da dersleri güzel bir hediye seçeneği olacaktır.

Kitaplar
Mandala gibi boyama kitapları, yaşına uygun aktivite kitapları, hikaye veya romanlar… Hatta DEHB ile yaşamasını kolaylaştıracak ipuçları veren, DEHB’yi anlamasını sağlayacak kitaplar bile olabilir. Kitap her yaş için en güzel hediye!
Evet… Hediye konusunda alternatifiniz çok… En uygun hediyeyi seçebilmek için onun güçlü yanlarını hediye seçiminde ipucu olarak kullanabilirsiniz.

KAYNAKLAR

  1. http://www.health.com/health/gallery/0,,20442916,00.html
  2. http://www.additudemag.com/slideshow/144/slide-3.html
  3. http://www.additudemag.com/adhd/article/8123-2.html
Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.