• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

Eğtimi ve Öğrenci Koçluğu Eğitiminden ne Bekleyebilirsiniz ?

EĞİTİM VE ÖĞRENCİ KOÇLUĞU EĞİTİMİNDEN NE BEKLEYEBİLİRSİNİZ?

1024 512 İz Koçluk

Adı yeni olsa da geçmişi çok çok eskiye dayanan, kaynağını spor psikolojisinde olan koçluk, yüzlerce yıldır kullanılmaktadır. Ancak ,1990’ların başında yaşam koçluğu olarak anılan koçluk, müşterilerinin sadece finansal tavsiyeden fazlasını istediğini fark eden bir finansal danışman olan Thomas Leonard’ın çabaları ile bir meslek olarak gelişmeye başladı. Koçluğu endüstrisi, o zamandan bugüne, Uluslararası Koçluk Federasyonu gibi standartlar belirleyen kuruluşlar ve profesyonel koçluğu okulları ve içerik geliştiren kuruluşlarla son derece gelişmiştir.Koçluk ile ilgili pek çok düzenlemenin standart olması sizin bir koçluk eğitiminden ne bekleyeceğiniz konusunda kafanızın karışmasına neden olabilir. Koçluk okulda farkında olmadan öğrendiğimiz bir şey değil, peki Eğitim ve Öğrenci Koçluğu nu  öğrenmek nasıl bir şey? Eğtim ve Öğrenci Koçluğu Eğitimi benim için uygun mudur? diye düşünüyor olabilirsiniz.

İster bir kariyer yolu olarak Eğitim ve Öğrenci koçluğu yapmaya karar vermiş olun, ister Eğitim ve Öğrenci koçu olma yoluna yeni çıkmış olun, işte bir eğitim ve öğrenci koçluğu eğitim programından bekleyebilecekleriniz.

Başarılı Bir Öğrenci Koçu Olmak İçin Beceri Setini Geliştirin

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Eğitimi, sizi başarılı bir koç olmaya hazırlamak için sekiz temel koç niteliğine dayalı belirli bir dizi beceri geliştirmeyi gerektirir. Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Eğitim programları, bu becerileri derinlemesine inceler ve bu becerileri nasıl somutlaştıracağınızı size öğretir.

Yedi temel nitelik şunlardır: Profesyonellik, Empati, Güçlendirme, Merak, Cesaretlendirme, Öz güven ve İlham Verme.

1-Profesyonellik

Koç-Öğrenci ilişkisi, Öğrenci koçun öğrenciye kendi en iyi versiyonu olma yolculuğunda eşlik ettiği profesyonel bir ortaklıktır. Öğrenciye, güven ve samimiyet içeren koçluk görüşmelerinde sürdürülebilir değişim ve dönüşüm için güçlü sorular sorulur.

Öğrenciniz sizinle pek çok şeyi paylaşacaktır ve bu konuşmaları gizli tutmanız oldukça önemlidir.

Profesyonellik, öğrencilerinizin her seanstan ne bekleyeceklerini bilmeleri için net yönergeler oluşturmayı içerir. Bu yönergeler kafa karışıklığını ortadan kaldırmak için beklentilerin, hedeflerin ve kaynakların ne olduğunu belirler. Öğrenci Koçluğu seanslarının mahrem doğası gereği profesyonelliği sürdürmek öğrenci koçunun görevidir.

2-Empati

Koçluk sürecinin iyi işlemesi için öğrenci koçunun yüksek düzeyde empati kurması ve bunu somutlaştırması gerekir. Empati öğrencinin bakış açısından sorular sorabilmek, aktif olarak dinlemek, öğrencinin çabasını fark ve takdir etmek, öğrencinizde meydana gelen enerji değişimlerini fark etmek ve bunu dile getirmeyi içerir. Empati bir kişinin nereden geldiğini ya da ne hissettiğini anlamaktan çok daha ötedir.

Özünde, koçun düzgün çalışması için koçun yüksek düzeyde empati sergilemesi ve somutlaştırması gerekir. Empati, danışanın bakış açısından sorular sormayı, danışanın enerjisindeki değişiklikleri fark etmeyi ve ele almayı ve aktif olarak dinlemeyi içerir. Empati, kişinin nereden geldiğini anlamaktan çok daha fazlasıdır.

“Bu deneyimle kendin hakkında ne öğrenmeyi umuyorsun?”

En son ne zaman biri size böyle bir soru sordu? Bu sorunun arkasındaki gücü ve hayatınıza bakış açınızı nasıl etkileyebileceğini hiç düşündünüz mü?

3-Güçlendirme

Bir öğrenci koçu olarak, bir keşif ve keşif alanı yaratarak öğrencilerin kendi hayatlarının kontrollerini alması için onları güçlendiriyorsunuz. Öğrenciyi kendi kararlarını almaya, yapmak istediği değişikliği gerçekleştirmesi için gerekli adımları atmaya teşvik ediyorsunuz.

4-Merak

Öğrenci Koçluğu eğitiminde merak etme yeteneğinizi geliştirirsiniz. Öğrencilerin, genç bir bireyin hayatında olmanın nasıl bir şey olduğunu anlamak, iç görüler ortaya çıkarmak ve yeni fikirler geliştirmek için doğru soruları nasıl soracağınızı öğrenirsiniz. Her sorunun hem sizin hem de öğrencinin büyümesi için nasıl bir fırsat olduğunu öğrenirsiniz.

5-Cesaret

Öğrencilerin hayatında gerçek bir etki yaratmak için cesur olmanız gerekir. Zor soruları sorun; genellikle en büyük farkı yaratan sorular zor olanlardır. Öğrenci Koçu olarak kabul edilebilir olma veya her zaman haklı olma takıntısını bırakmayı öğrenirsiniz. Yanlış olabileceğini bilerek bir şeyi denemek cesaret ister. Egonuza değil, öğrencinize hizmet etme anlayışını benimsersiniz

6-Güven ve Özgüven

Öğrenci Koçluğu Eğitimi, koçluk becerilerinize olan güveninizi artıracak çünkü altı ay boyunca etkileşimli bir koçluk eğitimi deneyimleme fırsatınız olacak. Kendinizi başarınıza adamış birinci sınıf Eğitimi ve Öğrenci Koçluğu eğitmeninde pratik yaparak, bizzat koçluğu deneyimleyerek öğrenmeye zaman harcayacaksınız. Amaç, öğrenci koçluğunu tüm yönlerinde kendinize güven geliştirmenizdir.

Kendinize, öğrencinize ve sürece güvenin.

7-İlham verme

Öğrencinizin cesur seçimler yapması ve hayatlarında anlamlı adımlar atması için onlara ilham vereceksiniz. İlham önceki tüm niteliklerin somutlaştırılmasından gelir.  Gelişmiş ve öğrencileriniz için içten kullanılan tüm yetkinlikleriniz ve işinizi seviyor olmanız ilham verici bir koç olmanızı sağlayacaktır.

Pozitif Psikoloji Temelli

Pozitif psikoloji, sinirbilim ve spor psikolojisine dayanan öğrenci koçluğu araçlarını ve yaş dönemlerine göre değişim ve gelişim teorilerini öğreneceksiniz. Bu kavramlar, içimizde iyi giden, bizi biz yapan ve en iyi benliğimizi oluşturmamıza yardımcı olan şeylere odaklanır.

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu Eğtiminin omurgasını oluşturan bu bakış açıları, eğitim ve öğrenci koçların ve öğrencilerin öz farkındalık oluşturmasına yardımcı olacak etkinlikleri ve soruları türetmesine olanak tanır. Eğitim ve Öğrenci Koçluğu programları bu temelle dayanarak, koçluğun neden işe yaradığını ve beynin insanın gelişimini sağlamak için bilgiyi nasıl işlediğini anlamanızı sağlar.

Öğrencilerinizde Dönüşümü Hızlandırmak için Koçluk Araçlar Öğrenin

Öğrenci Koçluğunda, öğrencinizi dönüşüme yöneltecek bazı araçlar vardır. Öğrencilerinizin hedeflerine ulaşmasına destek olmak için bu araçları kullanarak pratik yaparsınız. Kullandığınız her biri aracı önce kendinizde deneyerek nasıl işe yaradığını fark edersiniz bekleyebilirsiniz. Örneğin, özellikle çok popüler bir araç olan “Gelecekteki Ben”

Gelecekteki Ben” olumlu ve gelecek odaklı bir bakış açısına sahip bir araçtır. Dilediğiniz tüm başarılarla dolu bir geleceği oluşturmanıza yardımcı olması için tasarlanmıştır.

Bu aktivitede, öğrenciniz gelecekte bir noktada kendini hayal etmek için hayal gücünü kullanır.  Bunun hangi gelecekte olacağına, birkaç hafta, 3 ay, bir yıl olabilir öğrenciniz karar verir. Buradaki asıl konu, ideal “Gelecek Benliklerinin nasıl görüneceğini fiziksel, duygusal ve zihinsel olarak ayrıntılı bir şekilde görselleştirmeleridir:

Bu koçluk aracı, öğrencilerinizin neye değer verdiklerini, bu değerleri nasıl somutlaştırdıklarını ve kendilerinin bu idealleştirilmiş versiyonuna ulaşmak için hangi eylemleri yapmaları gerektiğine bakmaları için bir farkındalık sağlar.

Benzer Fikirlere Sahip Bir Fark Yaratanlar Ağı Oluşturun

Eğitim ve Öğrenci Koçluğu eğitim programında, sizinle aynı yolculukta olan diğer insanlarla bir arada olursunuz. Nasıl koç olunacağını öğrenirken aynı zamanda siz de koçluk alırsınız. Siz ve eğitim grubunuz güvenli ve samimi bir iletişim ortamında birlikte büyüyerek ve bir gelişerek ilerlersiniz.

Kendi eğitim grubunuzun dışında, bağlantı kurabileceğiniz bir mezunlar topluluğuna erişiminiz de olur. Bu iletişim ağına sahip olmanın en iyi yanı, hepsinin koçluk kavramlarıyla dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için aynı hedeflerle bu alanda olmalarıdır. Kendinizi ilham verici ve akran ağınızdan sürekli olarak öğrenirken bulursunuz.

Eğitim ve Öğrenci koçluğunun programının sonunda kendinizi tanımayabilirsiniz. Mümkün olduğunu bilmediğiniz şekillerde kişisel ve profesyonel olarak büyümüş olursunuz. Eğitim ve Öğrenci koçluğu eğitiminizden sizi büyütmesini, geliştirmesini bekleyebilirsiniz.

Nasıl olacağını daha merak ediyorsanız, çıkmak istediğiniz yolculuk hakkında fiikir edinmek isterseniz bizi arayın ve bir koçluk görüşmesi için gönüllü olun. Koçluğun büyüsünü deneyimleyin

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.