• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

ergen jargonu

ERGEN JARGONU

640 640 İz Koçluk

ERGEN JARGONU

Mesleğimden dolayı gençlerle iletişim içinde olmaktan dolayı mutlu olduğumu ve kendilerine özgü bir dilde konuşmalarına bayıldığımı söylemiştim. Kim bilir belki onlara bazen doğru Türkçe kullanmadıkları için kızıyor, çoğunlukla da anlamıyorsunuz.
Ama hepimiz o yaşlardan geçtik. Annelerimiz babalarımızın bize anlamayan gözlerle baktığı bir dili hepimiz kullandık. Ergen dilini. Şimdi birisine o dönem kullandığımız sözleri sarf etsek, yaşımız ortaya çıkar! Mesela “herıld yani”, “zıt Erenköy”, “deeeermişim”, “bize de mi lolo?” bunlardan bazıları.

Dil organik bir şey. Dolayısıyla döneme uygun şekilde evrilmesi, yeni kelimelerin girmesi, bazılarının daha az kullanılır hale gelmesi de kaçınılmaz. Onun için gençlere kendilerine has bir dil kullandıkları için kızmayın. Ayrıca Coleman’ın (1961) bulgularına göre ergenlik dönemi “bir gruba ait olma” ve “popülerlik” kavramlarının son derece önemli olduğu bir dönemdir ve popüler olmak derslerde ve akademik başarıda üst düzey performans göstermek değil bir gruba ait olmak demektir.

Ergenin anne-babasıyla arasına mesafe koyması ve arkadaş grubuna yönelmesi çok doğal bir süreçtir. Ayrıca arkadaşları tarafından benimsenmesi öz değer gelişimi için gereklidir. Elbette ait olduğu bu grubun kendine ait bir dili de olacaktır
Ayrıca anlık durumlara özel kullandıkları bazı kendilerine özgü kelimeler ve cümleler de yaratıcılıklarını ve mizah yeteneklerini gösteriyor!
Kansas Üniversitesi’nden Mary Kohn, yaptığı bir linguistik araştırmasında(1) onlarca çocuğu küçüklükten 20’li yaşlara kadar takip edip dil ve telaffuz değişimini incelemiş.

Araştırma sonucu dil kullanımının yaşla değiştiği kadar sosyal faktörlerle de değiştiğini ortaya koymuş. Bu da neden plazada işe başlayınca “meeting set ettiğimizi”, doktor olduğumuzda, “femur’unuz hasar almış” dediğimizi açıklıyor aslında.
Haliyle ergen olunca da ergence konuşmaya başlıyoruz.

Yani korkmaya gerek yok, her şey kontrol altında. Onlar da gün gelecek kendi ergencelerini unutup, yeni kuşağın konuştuğu dile anlamayan gözlerle bakacaklar. Gelin bugünün ergenlerinin dünyasına şöyle bir kafamızı uzatalım. Bakalım ne kadarına aşinasınız? Ruh yaşınız ne kadar yeni kuşağı yakalamış?

İşte Sözlük :

Aynen: Gençlerin her koşulda, her ortamda, her cümlenin ardından kullandıkları can kurtarıcı kelime. Çoğunlukla “Ben de öyle düşünüyorum. Ama ekleyeceğim de bir şey yok” anlamında kullanılıyor.
Ezik: Başarısız buldukları ya da havalı olmayan kişiler için kullanılan lakap
Mal mısın?: Saf mısın, salak mısın anlamına gelen, söylenilen kişiyi kelimenin sözlük anlamı olan ‘büyükbaş hayvan’ ile eşdeğer bir kategoriye koyan bir hakaret
Zırvana: Zırvalamanın nirvanası, yani fazlaca zırvalamak
Sen iyice safa bağladın: Saf kelimesi yerine herhangi bir kelime de gelebilir. Bir şeye dönüşmek, o olmak anlamına geliyor.
Yükselmek: Sinirlenmek
Panpa: Yakın arkadaş, pampi, kanki, kankito, aşkito gibi versiyonları da var.
Atarlı: ters davranan, söylenen, dırdır yapan
Ateş ediyo: çok güzel, hatta çok çok güzel
Ortamlara akmak: eğlence mekanlarına gitmek.
Neyin kafasını yaşıyo’sun?: Düşünce şeklini ya da davranışını saçma buldukları kişiler için kullanıyorlar. Kafan mı güzel ya da ne içtiysen ben de ondan istiyorum gibi versiyonları da olabiliyor.
Atar yapmak: Kızmak, abartılı çıkışlar yapmak
Lol: Sesli güldüm anlamında bir kısaltma
Birisine yürümek: Birisine asılmak, tavlamaya çalışmak
Duyar kasmak: Belli bir konuda duyarlı davrananları ti’ye almak için kullanılıyor. “Sen kedidir köpektir amma duyar kastın!” gibi
Sahiplemek: Birbirine yakıştırmak
Feno: Fenomen
Trollemek: ortalığı karıştırmak, ortaya bir laf atıp kenara çekilip kitleleri provake etmek
Kasmak: Çaba göstermek, uğraşmak, emek harcamak
Bro: Yakın arkadaş (erkek)
Sista: Yakın arkadaş (kız)
Mentionlamak: Bir ileti içerisinde bir ya da daha fazla kullanıcının adını kullanmak
Favlamak: Favorilere almak
Stalklamak: Birini sosyal medyada araştırmak, takip etmek
Popi: Popüler
Yardırmak: Tüm gücüyle o işe kanalize olmak
Dediğim gibi bunlar koçluk çalışmaları yaparken ya da sohbet ederken benim denk geldiğim bazıları. Hele bir de sosyal medyada dolaşsanız ya da arkadaşlarıyla kısa mesajlarına baksanız kim bilir bu listeye neler eklenecek! Siz de ara ara çocuğunuzla zırvanaya ulaşın bence… Çok feno olur, bol panpa yaparsınız…
Referanslar:
Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.