• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

ERGENLER İÇİN KULLANIM KILAVUZU – ERGEN2016

380 380 İz Koçluk

ERGENLER İÇİN KULLANIM KILAVUZU – ERGEN2016

Tebrikler! Bir ERGEN2016 sahibi oldunuz. Lütfen kullanmaya başlamadan önce, kullanım şekli, yaşanabilecek muhtemel sorunlar ve garanti koşulları gibi önemli konuları bulabileceğiniz bu kılavuzu dikkatle okuyun. Bu kılavuzdaki bilgiler ERGEN2016’yı en verimli şekilde kullanmanız içindir. Aksi durumlarda yoğun stres, gerginlik, öfke patlamaları gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

 • GENEL BAKIŞ

 1.2 GENEL ÖZELLİKLER:


ERGEN2015’in bir model üstü olan ERGEN2016 genel olarak önceki yıllardaki ERGEN modelleriyle aynı özellikleri taşımaktadır. Sadece teknolojik donanımında bazı güncellemeler yapılmıştır. Genel özellikleri şu şekildedir:

 • Boyu sizin boyunuza ulaşmış, hatta geçmiştir.
 • Herhangi bir şey almanızı isteyeceği durumlar hariç pek ortada görünmezler. Genelde odasında ve kapısı kapalıdır.
 • Yerlerde çıkarılıp atılmış kıyafetler, çoraplar, yemek artıkları kurumuş tabaklar, oraya buraya atılmış kitaplar bulunan odalarda yaşarlar.
 • Mümkün olan en az kelimeyi kullanarak iletişim kurarlar.
 • Ekran, vücutlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.
 • Arkadaşları ile konuşurken ya da birlikteyken konuşkan, canlı, şakacı ve düzenli bir versiyonuna dönüşüverir.
 • Anne babası tarafından öpme, sevme, sarılma gibi fiziksel temaslardan, özellikle de 3. kişilerin yanında, hiç haz etmezler. Yapıldığı durumlarda kırıcı olabilecek cümleler sarf etmekten kaçınmazlar.
 • Yeme kapasiteleri bir yetişkinin 2-3 katına kadar olabilir.
 • Eve gelen misafire “hoş geldiniz” demek çağlar öncesinde kalmış ilkel bir davranıştır. Yattıkları yerden mesajlaştıkları ekrandan kafalarını bile kaldırmazlar, eve gelen misafir için kıllarını kıpırdatmazlar. Kanepede yatarlarsa kaldırmak için uğraşmamanızı tavsiye ederiz. O zaten sohbet konuları açmayınca anında sıvışacaktır.
 • Özellikle ERKEN ergenlik döneminde su en büyük korkularıdır.
  1. Hanı sıkışmasalar banyonun kapısının önünden bile geçmezler. Onlar için ter kokusu insanın doğal vücut kokusudur. Ve doğallıktan zarar gelmez.
  2. Sevdikleri kıyafetleri ile bütünleşirler. Üzerinden çıkarmadan mümkünse hayatlarının sonuna kadar yaşayabilirler.
  3. Kirli sepetine kilit taktırmayı ihmal etmeyin. Aksi takdirde, hani ola ki o en sevgili tişörtü es kaza çıkartmayı başardınız hemen yıkamadıysanız tişörtü kirli sepetinden alıp giymenin onlar için hiiiiç bir sakıncası yoktur.


   2.NASIL ÇALIŞIR?

   2.1 AKTİVASYON

   Çoğu durumda hareketsiz durması, tepkisiz kalması, yorgan altında uzun vakit geçirmesi ürünün kendi özelliğidir. Endişe edilecek bir durum yoktur, ayarlarıyla oynamayınız. ERGEN2016’yı aktive etmeniz için eline bir telefon vermeniz yeterlidir. Hemen mesaj atmaya ya da sosyal medyada gezinmeye başlayacaktır. Ek bir programa ihtiyaç yoktur.

   2. 2.2 KAPAMA

   Aktive ettikten bir süre sonra kapama ihtiyacı duyabilirsiniz. Bunu yapabilmenizin bir yolu yoktur. ERGEN2016 kendi istediği durumlarda tekrar hareketsiz bekleme konumuna geçecektir.

   2.3. TEMİZLİK VE BAKIM

   Erken ergenlik dönemini atlatmış ERGEN2016’nın temizliği için ek bir şey yapmanıza gerek yoktur. Zaten sık ve uzun banyolar yapmak, kokulu ve çeşit çeşit şampuanlar, duş jelleri ile yıkanmak konusunda hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Çıktıktan sonra saçlarının bakımı ve görünümü için ayna karşısında saatler geçirirler. Dişlerini beyazlatmak için birkaç çeşit farklı diş macunu ile fırçalarlar. Bir giydikleri kıyafeti, yıkanmadan asla bir daha giymezler. Ancak kişisel bakımlarına gösterdikleri bu özeni çevrelerine göstermezler. Her seferinde başka havlu ile kurulanır, nemli havluyu kurulandıkları yere atıverirler. Kullandıkları şampuanları, duş jellerini, kişisel bakım malzemelerini kapağı açık ve dağınık bırakırlar. Saçları ışıl ışıl ve sağlıklı görünür ama banyonun yerlerinde, kullandığı tarakta saç yumakları bulunur. Kişisel bakımlarına dikkat edecek kişi kendisi, çevresel bakıma dikkat edecek olan ise anne-babalardır. Bu tatlı iş bölümünü baştan kabullendiğinizde her şeyin daha kolay olacağını göreceksiniz.

   2.4 BESLENME

   Bizzat sizin tarafınızdan hazırlanmamış her yemeği çok lezzetli bulabilir. Bu sebeple kendi yaptıklarınızı bile dışarıdan almış gibi gösterebilirseniz,  nazlanmadan yemesini sağlayabilirsiniz. İştahı epey açıktır, kilosuna takmadığı durumlarda ve sevdiği yiyecek olduğunda bir yetişkinin yiyebileceğinin 2-3 katı yiyebilir. Ancak ruh hali dalgalanmaya müsait olduğundan depresifken iştahı kesilebilir. Endişelenmenize gerek yoktur, kısa sürede 3 katı yeme potansiyeline geri dönecektir. Cips, çikolata, kola gibi sağlıksız yiyecek ve içeceklere düşkünlük durumunda, konuşmanız hiçbir işe yaramayacaktır. Ona “bir dost” takma adıyla bu yiyeceklerle beslenenlerin hazin sonunu gösteren videolar mail atmayı deneyebilirsiniz. Bu yöntemin de işe yarayacağı kesin değildir.
   Genelde bir şey izlerken veya odasında yemeyi tercih eder. Anne-babasıyla aynı ortamda görülmekten hoşlanmadığı için, dışarıda yenilen aile yemeklerinden rahatsız olur, mümkün olduğunca kaçınır.

   2.5. KIYAFET

   ERGEN2016 için piyasada çok zengin ve pahalı kıyafet ve aksesuarlar bulunmaktadır. Ortalama bir ERGEN2016 birbirinden etkilenerek giyindiği için, genelde yakınlarınızdaki bir diğer ERGEN2016’nın sahip olduğu şeylerden isteyebilir. Hatta bu “isteme” derecesini artırıp tutturabilir. Bu gibi durumlarda “hayır” demeniz pek olumlu sonuç vermeyecektir. Kendi parasını biriktirerek almasını sağlamak gibi yapıcı yöntemlere başvurabilirsiniz. Gerekli durumlarda bir koçtan ya da psikologdan yardım almaktan çekinmeyin.

   3.ARIZA DURUMLARI

   Ergenlikte,
   3.1 Öfke patlamaları
   3.2 Ağlama nöbetleri
   3.3 Oflayıp poflama
   3.4 Depresif haller
   3.5 Göz devirme
   Yukarıdaki durumlar tüm model ERGEN’lerde görülebilecek olağan davranışlardır. Bu gibi durumlarda ERGEN2016’yı kendi halinde soğumaya bırakmanız en iyisi olacaktır. Kendiliğinde normal seyrine dönecektir.

   4.GARANTİ SÜRESİ VE KAPSAMI

   ERGEN2016 tamamen sizim imalatınız olduğu ve sizin genlerinizi taşıdığı için, sadece sizin garantiniz kapsamındadır. İtirazlarınızı size genlerini veren aile büyüklerine yapabilirsiniz. Hiçbir koşulda iadesi mümkün değildir. İade düşündüğünüz durumlarda, bunun geçici bir süreç olduğunu, bir zamanlar aynı yollardan sizin de geçtiğinizi hatırlamakta fayda vardır.

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.