• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

İyileştirici Dostlarımız Evcil hayvanlar

İyileştirici Dostlarımız Evcil Hayvanlar

380 380 İz Koçluk

İYİLEŞTİRİCİ DOSTLARIMIZ... Evcil Hayvanlar

Eğer DEHB’li iseniz ve bir evcil hayvan almayı düşünüyorsanız, size bunun iyi bir fikir olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü evcil hayvanlar koşulsuz sevginin ve dostluğun en güzel örneklerindendir! İyileştirici dostlarımız la hayat kesinlikle daha keyifli.

Sadece sevgi ve dostluk konusunda değil, sorumluluk ve empati hakkında da bize çok şey öğretiyorlar. Bu becerilerin eksikliğiyle mücadele eden DEHB’li ergenler için de çok şey ifade edebilirler.

Bilimsel araştırmalar kesin olarak iyileştirici olduğunu söylemese de, bazı bilimsel araştırmalar  evcil hayvanların iyileşmede pozitif etkisi olabileceğini belirtiyor.
Bir terapi köpeğinin katılımıyla gerçekleştirilen bir araştırmada, DEHB’li bireylerin terapi sürecini daha verimli geçirdiklerini ortaya koymuştur. Terapi köpeğinin çocuğu sakinleştirdiği ve stresini azalttığı görülmüştür.

Ancak sadece terapi köpekleri değil, sahiplendiğiniz  evinize sizinle yaşayan bir evcil hayvanın da  sizin iyi hissetmenizde sizin ve çocuklarınızın  duygusal gelişimlerinde faydası çok fazla olacaktır.

 

Nasıl mı?

  • Bir evcil hayvana bakmak, zaman yönetimi becerisini geliştirir. Çünkü yemeğini vermek ve dolaştırmak için zaman planlaması yapmak gerekir.
  • Köpekle yürümek ve oynamak fazla enerjiyi atma konusunda yardımcı olur.
  • Evcil hayvanlar, koşulsuz sevgi verir ve dostluk sağlarlar.
  • Bir hayvana sarılmak ve dokunmak, stres ve kaygıyı azaltır.
  • Sosyalleşmeyi kolaylaştırırlar. Dikkat çekerek konuşma başlatmaya yardımcı olurlar.
  • Evcil bir hayvana bakmak, çocukların empati duygularını geliştirme konusunda yardımcı olur.

Ancak bu sürece kendinizi ve çocuğunuzu hazırlamak çok önemli. Kendinizi ve ailenizi hazır hissettiğinizde  ve bundan emin  olduğunuzda bir evcil hayvanı  sahiplenmemek için artık hiç bir engeliniz kalmıyor.

 Satın almayalım, sahiplenelim..

Türkiye’de binlerce hayvan bakıma muhtaç. Satın alınıp sokağa bırakılıyorlar ve sokaklarda şiddet görüyorlar. Şiddet uygulayanlar ise sadece kabahat kanunu çerçevesinde yargılanıp serbest kalıyorlar. Bunun önüne geçmek için farkındalık yaratmak bizim elimizde. Lütfen sessiz kalmayalım..


Hem çocuklarının gelişimine fayda hem de dostlarımızın sıcak bir yuva kazanması  için bir fayda yani tam bir kazan kazan ilişkisi

 Satın almayalım, sahiplenelim..

Kaynak:

https://www.understood.org/en/learning-attention-issues/child-learning-disabilities/add-adhd/faqs-about-pets-for-kids-with-adhd

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.