• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

Koçluğun Çarpıcı Farkındalığı

1024 414 İz Koçluk

Koçluk mesleği içinde var olmaya başlayalı uzun zaman oldu. Bu mesleğin başlangıcında “yıllarınızı değil saatlerinizi söyleyin” deneyiminizi anlatmak için denirdi. Şimdi yıllardan bahsedebiliriz belki, iyi bir koç olmak için yılların geçmesi gerekir mi? Elbette tecrübe kazandıkça daha da iyi olur insan mesleğinde. Ancak İlk profesyonel koçluk ya da öğrenci koçluğu eğitimini aldığımdan itibaren iyi bir koç olmak, iyi bir koçluk görüşmesi yapmak için çaba sarf etmeye başlamıştım.

Bunun hiç de kolay olduğunu söyleyemeyeceğim. Zira her koçluk görüşmesinden çıktıktan sonra tekrar düşünür neyi iyi yaptım, neyi yapmasam daha iyi olurdu, ne yapsaydım daha güzel bir görüşme olurdu? ya da keşke şu soruyu da sorsaydım, ya da şurada söylediği metaforu kaçırmışım gibi koçluğumu geliştireceğini düşündüğüm çalışmayı kendi kendime yazarak yapardım. Faydası olmadı elbette oldu. Ancak iyi bir koç olma düşüncesini bir kenara bırakıp acaba bugün öğrenciler koçluk görüşmesine hangi konuları getirecekler ve ben bugün koç olarak onlardan neler öğreneceğim diye meraklı olmaya başladığımda işlerin daha da farklılaşmaya başladığını gördüm.

Ne zaman ki iyi koç olma ya da iyi koçluk yapma gündemimi bir kenara bırakıp meraklı olmaya başladım o zaman daha da iyi koçluklar olmaya başladı. Bu düşünce kendi kendine olmadı elbette koçluk mesleğinde ilerlemenin en önemli destekleyici unsurlarından biri  olan koçluk ve mentorluk almakla oldu.

İyi bir koç olma yolunun ilk adımı aslında koçluğu deneyimlemek koç olarak bizzat koçluk almaktır. Pek çok koç koç olma yolunda koçluk almayı ihmal edebilir. Oysa öğrenmenin en iyi yollarından biridir deneyimlemek. Bir koçluk görüşmesinde olduğunuzu düşünün koçun size soracağı gerçekten meraklı sorular, daha önce düşünülmemiş ve sorulmamış sorular sizi nereye götürebilir ve sizin içinizde var olanı nasıl açığa çıkarır. Hiç kimse sizin hayatınızda var olan bir konu hakkında sizden daha fazla bilgi sahibi değildir. Dolayısıyla sizin sorununuza ya da konunuza başka birinin çözüm getirmesini beklemek de bu durumda akıllıca değildir.

Ancak başka birinin size soracağı o meraklı sorular kendinizde de görmediğiniz şeyleri görmenize ve kendinize ve yaşadıklarınıza karşı kişisel körlüğü yenmenize neden olabilir.

İyi bir koç olmaya çalışmaktan vazgeçtiğinde iyi bir koçluk başlar.

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.