• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

Koçlukla İlgili Yalnış Düşünceler

Koçlukla İlgili Yalnış Düşünceler

720 720 İz Koçluk

Koçlukla İlgili Yalnış Düşünceleri şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Koçluk problemin nedenlerini ortadan kaldırmaya odaklanır

Koçluk çözüm odaklı bir süreçtir. Problemin nedenleri ile ilgilenmez problemin çözümüyle ilgilenir. Nedenden daha çok nasıla odaklanmış bir süreçtir koçluk.

2- Koçluk sürecinde koçun size söylediklerini yaparsınız.

Koçluk sürecinde koçunuz size ne yapacağınızı ya da ne yapmanız gerektiğini söylemez. Sizden yapmak istemeyeceğiniz bir şeyi yapmanızı beklemez. Size ne yapmak istediğinizi sorar ve ne yapmak istediğinizi sizinle birlikte ortaya çıkarmaya çalışır. Bireye ne yapacağını söylemek koçluk ilkelerine ters düşer

3- Koçluk sadece iş dünyasında etkin bir şekilde kullanılır

Koçluğun ilk kullanıldığı alan iş dünyasıdır. İş dünyasında kısa sürede çözümler üretmesi, performansı üst düzeylere taşıması ve etkili sonuçların ortaya çıkması koçluğun hayatın diğer alanlarında da kullanılmasında etkili olmuştur. Sağlığınızdan ilişkilerinize, eğitiminizden kariyerinize pek çok alanda koçluk yaklaşımlarından ve hizmetinden yararlanabilirisiniz.

4- Koçluk bir uzmanlık alanı değildir

Koçluk hizmeti aldığınız kişinin yaşamın her alanında uzman olması beklenemez. Yaşam koçluğu net bir uzmanlık alanı olmamakla beraber, işleyen süreç konusunda uzmandır. Bunun yanında koçluğun uygulandığı alanlardan birini seçip bu konuda uzmanlaşabilir ya da alacağınız hizmet konusunda uzmanlaşmış bir koç seçebilirsiniz. Örneğin eğitim koçluğu bir uzmanlık alanıdır.

5- Koçluk sürecinde bir hedefe odaklanırsınız

Koçluk sürecinde bir kişi tek hedefle çalışabileceği gibi aynı anda 3 ayrı hedefle çalışabilir. Ancak bu hedeflerden biri diğerlerine göre öncelikli olabilir. Diğer hedefler ikincil olarak kalabilir. Yapmak istediklerinize önceliklerinizi belirler.

6- Koçluk 3 ayda biten bir süreçtir

Belirleyeceğiniz çalışmak istediğiniz hedefe göre bu süre uzayabilir ya da kısabilir. Sizin eylemlerinizi yerine getirmeniz görüşmelere hazırlıklı gelmeniz sürecin kısalmasında en büyük etkendir. Genel eğilim haftalık görüşmelerle 3 ay içinde istediğiniz hedefe ulaşmaktır. Hedefinizi bölümleyebilir 3 aylık dönemlere çevirebilirisiniz.

7- Koçluk çok pahalı bir hizmettir

Koçluğun hizmet türlerine göre ücretlendirme farklıdır.

8- Koçluk yüz yüze yapılan bir hizmettir.

Koçluk bireysel görüşmeler şeklinde yapılır. Görüşmelerde mevcut olanaklar, harekete geçmek için nelere ihtiyaç olduğunu ve koçluk ilişkisinin kapsamı belirlenir. Bu görüşmeler yüz yüze yapılabileceği gibi telefonla da yapılabilir. Dünyada telefonla yapılan koçluk zaman tasarrufu sağladığı için daha çok tercih edilmektedir. Türkiye’de ise yüz yüze olmanın samimiyeti güven ortamının oluşması bakımından kolaylık sağlamakta ve daha çok tercih edilmektedir

9- Koç hayatımın her alanına karışır.

Koç sizin bahsetmek istemeyeceğiniz hiçbir konudan bahsetmeniz için size baskı uygulamaz. Siz hangi konu üzerinde çalışmak istiyorsanız sadece o konuya odaklanır. Sizin kişisel alanınıza müdahale etmez.

10- Koçumla gerekli olan uyumu yakalayamasam da sözleşme imzaladığım için sürece devam etmek zorundayım

Koçluk sonuç ve çözüm odaklı bir süreçtir. Bu sürecin başarılı geçmesi koç ile birey arasında kurulan güvenli ve samimi ortama bağlıdır. Koçunuz sizinle uyumu yakalayamadığında sizi başka bir koça yönlendirmekle yükümlüdür.

Elgiz Henden

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.