• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

ŞİMDİNİN GENÇLERİNE, ESKİNİN GENÇLERİNDEN FİLM ÖNERİLERİ

380 380 İz Koçluk

ŞİMDİNİN GENÇLERİNE, ESKİNİN GENÇLERİNDEN FİLM ÖNERİLERİ

Çocuklara iletişim zor, ergenlik dönemindeki gençlerle iletişim daha zordur derler. Ben pek öyle olduğunu  düşünmüyor olsam da, böyle düşünenlere biraz destek olacak  bir  öneride bulunmak  istiyorum: “Film izlemek” ve “üzerine fikir paylaşımında bulunmak”. Çocuklarınızla artık ayrı dünyalarınız olabilir! Bambaşka ilgi alanlarınız, boş vakitlerinizde yaptığını bambaşka aktiviteler olabilir. Ama “sanat” ortak paydanız olabilir, hele ki sinema!

Yazarken ya da okurken kolay görünebilir, öyle olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz emek ve yürek ister. Emek bölümüne ok derken, yürek bölümü biraz zorlayabilir ebeveyn olarak sizi. Zira gerçek düşünceleri paylaşmak ve olası sorulara cevap vermek gerek…
Bütün bunları nasıl yapabilirim diye soran ebeveynlerdenseniz filmleri izlemeye başlamadan  önce bir kitap önerisinde de bulunayım Kitabın adı  “Film Klubü”. Okul yok. İş yok. Sorumluluk yok. Sadece haftada üç film izlenecek! Oğlunun okulu bırakmasına, haftada birlikte üç film izlemek şartıyla izin veren bir babanın gerçek hikayesi. Yetişkinliğe giden yolda  sıra dışı  bir hikaye anlatıyor kitap . Filmler sayesinde hayattan konuşan bir baba-oğlun ilişkisinin ve oğlun değişimini anlatıyor kitap. İsterseniz önce kitabı okuyun, filmlerin değişim için ne denli güçlü bir araç olduğunu  fark  edip siz de  aşağıdaki filmler ile yola çıkın…
Geçenlerde Julia Roberts’ın vizyondaki filmi Mucize’ye (Wonder) gittim.

Auggie adındaki, yüzünde ciddi bir deformasyon olan çocuğun, okulda diğer çocuklara kendini kabul ettirme hikayesini anlatan, gerçek güzelliğin dışarıda değil içeride olduğunu anlatan harika bir film. Bir öğrenci koçu olarak, seyirciler arasında topluca gelen bir grup öğrenci ilgimi çekti. Ara verildiğinde anladım ki, Türkçe öğretmenleri eşliğinde topluca gelmişler ve filmi seyrettikten sonra üzerinde tartışacaklarmış. Biraz önce yukarıda söylediğim gibi Neden aynısını siz evde yapmayasınız? Örneğin, Disney’in animasyonları ya da Amir Khan filmleri bunun için biçilmiş kaftan. Ama ben biraz daha eskilere gitmek istedim; gençliğimizden tadı damağımızda kalan filmlere.
Elbette, film eleştirmeni değilim; sadece artık birer klasik haline gelmiş ve seyretmeyen için büyük kayıp denecek filmleri birlikte hatırlayalım istedim. Yani bir nevi ailece seyredilebilecek film önerileri.  Belki, “çocuğunuzla birlikte seyredilecek filmler” listenize girer ve sırasıyla seyredersiniz. Hatta eğer sizin aklınıza gelenler varsa listeyi birlikte genişletebiliriz. Bol keyifler, iyi seyirler.

Duygusal Filmler

 • Ölü Ozanlar Derneği: Robin Williams’ın başrolünde olduğu 1989 yapımı bu filmde, disiplinli bir yatılı okula atanan İngilizce öğretmeninin çocukların ufkunu nasıl açtığı anlatılır. Film bize evcut bir düzeni, kemikleşmiş alışkanlıkları değiştirmenin zorlu ama bir o kadar da ilham verici olduğunu gösterir. Çocuklara hayallerinin peşinden gitmenin, baskılara boyun eğmeden kendileri olmanın değerini anlatırken, biz yetişkinlere de çocuklarımızı seçimleri konusunda özgür bırakmamız gerektiğini hatırlatıyor.
 • Hayat Güzeldir: 1997 yapımı bu İtalyan filminde, bir kadın ve adamın II. Dünya Savaşı sırasında başlayan ve Yahudi kamplarına uzanan hikayeleri, çocuklarını korumak için verdikleri mücadeleyi, her koşulda iyimser kalınabileceğini gösteren çarpıcı bir film
 • Milyoner: Çok eski bir film olmasa da 2008 yapımı Oscar’lı bu film farklı kurgusuyla gerçekten etkileyici. Konusu Hindistan Mumbai’de geçen film fakir bir gencin, Kim Milyoner Olmak İster yarışmasına katılması ve her soruyla birlikte hayatının bir dönemine uzanan hikayesini anlatır.
 • Kadın Kokusu: Özel bir okulda okuyan Charlie, paraya ihtiyacı olduğundan tatilde kör ve aksi bir emekli albaya, bakıcılık yapmaya razı olur. İki birbirine zıt karakter New York’ta geçirecekleri hafta sonunda birbirlerine yoldaş olurlar Tango sahnesini nasıl unutabiliriz?
 • Forest Gump: Düşük IQ’lu Forrest Gump Jenny ile tanışır ve aşık olur. Gump aralarında Elvis Presley, Kennedy, Nixon’ın da olduğu tarihsel kişilerle kazara tanışır ve 50’lerden 70’lerin sonuna kadar birçok olaya etkisi olur.
 • Makas Eller: 1990 yapımı filmde Edward Makaseller’i Johnny Depp oynuyor. Bir nevi Frankestein hikayesi olan filmde, Mucidinin ani ölümü yüzünden Edward’ın elleri yarım kalır, yerine makasa benzeyen uzun, keskin metal parçaları vardır. Aykırı bir bireyin topluma kendini kabul ettirme çabaları, gençlere aykırı olana empati duymayı öğretecektir.

Bilim Kurgu

 • T.  Dünyaya gelen meraklı uzaylılardan biri ile 10 yaşındaki bir kız çocuğunun sıra dışı arkadaşlığını konu edinen 1982 tarihli bir film. Dostluğu, gerçek sevgiyi anlatan sıcacık bu filmin efektleri dijital kuşağa ne derece ilkel gelecek bakalım
 • Geleceğe Dönüş serisi: Zamanda yolculuk temalı filmlerin atası sayılan bu üçlemenin ilki 1985 yılından.  Filmde çılgın Doktor Emmett Brown ile Marty McFly’ın araba şeklindeki zaman makinasıyla geçmiş ile gelecek arasında yolculuklarını, geçmişte yaptıkları değişikliklerin bugünü nasıl etkilediği eğlenceli bir şekilde anlatılıyor.
 • Matrix serisi: minori İlki 1999 yılında yayınlanan serinin daha sonra Matrx Reloaded ve Matrix Revolutions diye 2 devam filmi daha oldu “Ya yaşadığımız dünya gerçek değil de bir yazılımsa” sorusundan yola çıkan ve insanlığı kölelikten kurtaracak bir grubun savaşını anlatan bir klasik. Çocuklarınız meşhur “mavi hap mı, kırmızı hap mı” sorusunu bilmeden büyüsün ister misiniz?
 • Azınlık Raporu:  2002 yapımı bu filmde, teknolojinin son geldiği noktada, kahinlerin de katkısıyla suçlar daha işlenmeden önce tespit edilip, suçlular yakalanmaktadır.  Bu özel birimin başındaki Dedektif John Anderton, birdenbire bu sistemin içinde kendisini suçlu olarak bulur. Avcı bir nevi av olur. “Özgür iradeye de atıfta bulunan bu aksiyon dolu filmi, yeni kuşağın heyecan içinde seyredeceklerine şüphe yok.
 • Beşinci Element: 97 yılı yapımı film 23. yüzyılda dünyadaki kötülüğü yok etmek amacıyla çözüm arayan Leeloo ile taksi şoförü Korben Dallas’ın ateş, su, toprak, hava dışındaki beşinci elementi arayışlarını konu edinir. Meşhur Diva’nın opera sahnesi filmin unutulmazları arasındadır.

Müzikal & Dans

 • Grease: 1978 yapımı film, 1950’lerde bir grup liseli Amerikalı gencin gündelik hayatlarını, müzikli ve neşeli bir şekilde anlatır. Birçok tanıdık şarkı ve renkli danslar eşliğinde Danny ve Sandy’nin aşk hikayeleri var.
 • OZ Büyücüsü: Sinema tarihin en önemli fantastik yapıtlarından 1939 yapımı bir film. Amcası ve Halası ile birlikte renksiz bir yerde yaşayan Dorothy ile uçan evlerin, cadıların olduğu bir dünyaya gitmek, yeni arkadaşlar edinmenin güzelliklerini, hayal kurmanın tadını, cesur olmayı ve evlerinin kıymetini öğreten eğlenceli bir film.
 • Neşeli Günler : 1965 yapımı filmde, manastırda yaşayan ama hayat dolu olduğu için oraya uyum sağlayamayan Maria, sorumluluk kazanmak üzere, karısını yeni kaybetmiş, 7 çocuklu Kaptan Von Trapp’ın yanında bakıcı olarak gönderilir. Çocukların haylazlığı yüzünden daha önceki birçok bakıcı işi bırakmış olsa da, Maria iyimserliği ve sevecenliğile buzları eritip, hepsinin gönlünde taht kurmayı başarıyor.
 • İlk Aşk, İlk Dans: 80’li yılların önemli filmlerinden biri sayılan ve orijinal adı, Dirty Dancing olan film müzikleriyle bir döneme damgasını vurmuştu. Baby lakaplı genç kız, bir yaz kampında dans öğretmenliği yapan Johnny Castle’e aşık olur ve onun hem sevgilisi hem de dans partneri olur. Ancak Baby’nin babası bu aşkı engellemek için elinden geleni yapacaktır.

Aksiyon

 • Karate Kid serisiİlki 1984 yılında yapılan seride zorbalık gören bir genç ile ona karate öğretmeyi kabul eden bir ustanın bilgelik dolu hikayesi anlatılıyor.
 • Geçmişi Olmayan Adam: 2002 yapımı film Bourne serisinin ilk filmi, belki devam filmlerini anlamak için bu ilk filmi seyretmek isteyebilirler. Bir balıkçı teknesi, ölmek üzere bir adamı bularak kurtarır. Genç adam kim olduğunu ve o hale nasıl düştüğünü hatırlamamaktadır. Kimliğini araştırırken, yakın dövüş, yabancı diller gibi bazı özel yetenekleri olduğunu fark eder. Marie isimli kadının da yardımıyla peşindeki suikastçilerden kaçarak kimliğini bulmaya çalışır.
Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.