• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

Sizdeki Sır

433 312 İz Koçluk

Sizdeki Sır

HERKESİN BİLDİĞİ BİR SİZİN BİLMEDİĞİNİZ:“SİZDEKİ SIR”

1. Adım: FARK ET!

Bundan sonra paylaşacağım dört yazıda, İz Koçluk’ta kullandığım koçluk modelinin temelini anlatıyor olacağım. Bu dört adımı izlediğiniz takdirde “kendinize ve hayatınıza” bakış açınızın değişeceğini söyleyebilirim. Bunlarıhalihazırda uyguluyorsanız ne mutlu size. Çocuklarınızla paylaşabileceğiniz oldukça değerli bir “sır” avuçlarınızın içinde demektir.
Şimdi gözlerinizi kapatın ve birkaç kere derin nefes alın. Gözleriniz kapalıyken aşağıdakisorulara cevaplarınızı bir düşünün.

1. Şu an ne “işle” meşgulsünüz? Ne yapıyorsunuz?
2.İstediğiniz işte çalışma fırsatı verilse hangi işi seçerdiniz?
3. Peki çocukluğunuzda ne olmak; nasıl olmak istiyordunuz?
4. Lise ve üniversite yıllarında ne olmak istediniz?
5. Zaman içerisinde değişen neydi ki şu an hayalinizdeki işi yapmıyorsunuz? Ya da hayalinizdeki hayatınızı yaşamıyorsunuz?

Sanırım ilk 4 soruyu hemen cevapladınız. Son soru için de cevaplarınız vardır mutlaka ama belki tanımlamakta zorlandınız. Bu çok normal… Çünkü çoğumuz için o sorunun yanıtı yani sizin “SIR”rınız içinizde, derinlerde bir yerde saklı. Dile getirdiğiniz cevapların çoğu ise “hayatın (mı?) önümüze koyduğu küçük-büyük bahaneler.

Aslında şunu olmak istiyordum ama para kazanılmaz diye düşündüm.
En çok yapmak istediğim iş şuydu ama üniversite sınavında o bölümü kazanamadım.
Ne istediğimi çok iyi biliyordum ama ailem izin vermedi.
Bu işi istediğimi sanıyordum ama yanılmışım. Okulda da doğru yönlendirilmedim.
Çok iyi bir fırsat çıkmıştı, ama “aşkı “seçtim. Evlendim.
Son sorunun cevapları bunlara benzer şeyler değil mi?
Peki bu cevapların arkasında yatan şey nedir gerçekte? Sadece SİZ! Evet doğru okudunuz sadece SİZ! Ülkede üniversite sınavı varsa, eğitim sistemi hatalıysa, ailem karşıma dikildiyse, istediğim meslekte para kazanılamıyorsa,… Evet bunları düşünmekte de haklısınız! Ama…

“Kitaplardan önce kendimizi okumaya çalışalım.”

Bu söz bana ait değil; Mevlana’nın bir sözü. İnsanın kendini tanıması gibisi yok aslında. Beşinci sorunun cevaplarını değiştirebilecek de bu işte! Kendini derinden tanıyabilmek!
Belki de aileniz, okul, büyükleriniz, arkadaşlarınız, ya da o her kimse sizi yönlendirmedi. Doğrudur. Ama hala vaktiniz var. Haydi gelin şimdi hayatınızın sorumluluğunu alın ve “SIR”rınızı açığa çıkarın.

Nasıl mı?

Kendinizi fark ederek. İlgi alanlarınızı, yeteneklerinizi, istediklerinizi, istemediklerinizi tespit ederek. Güçlü ve zayıf yönlerinizi belirleyerek.

Peter Drucker “Kendini Yönetmek (Managing Oneself)” adlı kitabında(1) çağımızın hepimize fırsatlarla dolu bir hayat sunduğunu; ancak fırsatların beraberinde sorumluluklar getirdiğini söylüyor. Kendi kendinizin yöneticisi olup en “değerli” güçlü yanlarınızı ve en “tehlikeli” zayıf yönlerinizi fark etmenizi öneriyor. Bu size neyi yapabileceğinizi en önemlisi ise neyi yapamayacağınızı gösterir. Bu yorumum olumsuz gibi görünse de yapabileceklerinizin yanı sıra ne yapamayacağınızı bilmek de çok önemli.
Yine Peter Drucker aynı kitabında “bir kişinin neyi nasıl yaptığı doğuştan gelir: yani nede iyi nede kötü olduğu” demektedir. Buna katılabilirsiniz, katılmayabilirsiniz. Ama bir gerçek var ki güçlü yönlerimiz neyi iyi yapacağımızı, zayıf yönlerimiz ise neyi yapamayacağımızı belirler. Sesiniz güzel değilse, müziğe yeteneğiniz yoksa “pop star” olmaya soyunmuyorsunuzdur sanırım.
Okuyarak daha kolay öğreniyorsanız, ses kaydı dinleyerek anlamaya çalışmıyorsunuzdur. Bu hayatın diğer alanları için de geçerli aslında. Zayıf yönlerinizi güçlendirebilirsiniz elbette. Peki onun yerine güçlü yönlerinizi yani “SIR”rınızı fark edip onu daha da güçlendirirseniz?
 Nereye ait olduğunu bilmek sıradan bir insanı sıra dışı başarılı bir insana dönüştürebilir”

Kısaca FARK EDİN –> KABULEDİN –> KEŞFEDİN –> YÖNETİN!
Bu yazdıklarım sizin için geçerli değilse, siz zaten “SIR”rını çoktan fark edip hayatını ona göre yaşayanlardansanız göreviniz henüz bitmedi. Sevdiklerinize, eşinize, arkadaşlarınıza, ailenize özellikle çocuklarınıza (ya da çevrenizdeki çocuklara) kendi “SIR”larını fark etmeleri için yön gösterin. Sizin hayatlarında bıraktığınızla bu izle onlar da kendi izlerini bırakabilsinler…

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.