• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

okullar açılıyor

OKULLAR AÇILIYOR -AMATÖR VELİ TERFİ EDİYOR – 2

380 380 İz Koçluk

AMATÖR VELİ TERFİ EDİYOR – 2
“EYVAH OKULLAR AÇILIYOR!” değil “YAŞASIN OKULLAR AÇILIYOR!”

Tatilim, rahat huzurlu tatilim… İstediğim saatte yatıp, istediğim saatte kalktığım, kafama göre takıldığım, bol bol bilgisayar oyunu oynayıp, arkadaşlarımla takıldığım, sınavsız, öğretmensiz, kitapsız, huzurlu tatilim…

Tatilin sonu yaklaşıp, okula dönüş için geri sayım başladıkça çocukların, hele de ergenlerin iç sesleri, fark etseler de etmeseler de, bu ve benzeri düşüncelere bürünür. Çünkü “işe” koyulma vakti gelmiştir. Kurallarını kendilerinin belirledikleri eğlenceli günlerin bittiği okulun zil sesiyle resmileşecektir. Hele bir de sınav senesiyse ortaokulu bitirip de yeni bir okulda liseye başlayacaksa, arkadaşlarıyla tatil öncesi sorunlar yaşamışsa, derslerinde başarılı olamayacağını düşünüyorsa, okulda başının belası birileri varsa, görünüşünü beğenmiyorsa, ya aşık olduğu çocuk ona yüz vermezse, sivilceleriyle dalga geçerlerse ya da diş telleriyle… Bu liste uzayıp gidebilir…

Okulun açılması çocuğunuz için büyük bir stres kaynağı olabilir. Ne de olsa bir yaş daha büyüdü ve sorumlulukları biraz daha arttı. Bir de ergenliğin kendi sıkıntıları eklenince zor birkaç hafta sizi bekliyor olabilir.

Eğer çocuğunuzun enerjisinde bir azalma olduğunu, asabi davranışlar sergilediğini, arkadaşlarından ya da aileden uzaklaştığını, daha önce çok ilgili olduğu konulara ilgisiz davrandığını kısacası artık “kendi gibi olmadığını” fark ederseniz, çocuğunuz okulun başlamasıyla ilgili sorunlar yaşıyor olabilir. Özellikle ergenler anne-babasıyla konuşmak yerine arkadaşlarıyla konuşmayı tercih ettikleri için iş yine size düşüyor. Tüm iletişim seçeneklerini deneyip çocuğunuzun size açılmasını yine siz sağlayacaksınız. Aman dikkat! Okulun başlamasına yönelik yaşadığı sıkıntılar farklı sorunları da işaret ediyor olabilir. Belki de çocuğunuzun öğrenme güçlüğü var ama henüz tanısı koyulmadı… Kısacası ipuçlarını doğru değerlendirmek ve sorunun temelinde yatan gerçeği bulmak sizin yaklaşımınıza bağlı. Gerekirse profesyonel destek almaktan da kaçınmayın…

Panik yok… Çocuğunuzun o ya da bu nedenle okulun başlaması ile ilgili sorunlar yaşadığını fark ederseniz günlük hayatınızda yapacağınız birkaç küçük değişiklik ile okulun ilk günlerinin daha kolay geçmesini sağlayabilirsiniz.

Yaşasın okullar açılıyor!


Evet… Evde bu havayı estirmelisiniz. Okul sorumluluk demek  olsa da eğlenceli tarafları da var, öyle değil mi? O halde eğlenceli taraflara yoğunlaşıp, okula dönüş algısını olumluya çevirmek elinizde. Sizin enerjiniz çocuğunuza da yansıyacaktır. Haydi o zaman! Bir “okula dönüş partisi” düzenlemeye ne dersiniz?

Her şeyin başı uyku!


Uykusuz kaldığımız günler her şeye daha olumsuz baktığımız günler değil midir? Vücudumuz yorgun, beynimiz yorgun… Nesi güzel olabilir ki bu durumun? İşte o yüzden okul açılmadan en az 1 hafta önce geç yatıp, geç kalkmalara son vermek gerekir. Ergenler ile bunu yapmanın zor olduğunu biliyorum. Ama akşamları ekran sürelerini azaltıp, belli bir saatte odalarında sakin vakit geçirmelerini sağlayabilirsiniz. Her çocuğun mutlaka bir ilgi alanı vardır. Kitap okumak, resim çizmek, hayal kurmak, müzik dinlemek… Çocuğunuzun sakin vakit geçirme yöntemini biliyorsunuzdur, onu buna teşvik edin.

Akşam erken yattık, sırada sabah erken kalkmak var. Burada da yaratıcı olmalısınız biraz. Çocuğunuza onun itiraz edemeyeceği bir sorumluluk verip, sabahları erken kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Planlayın ve Düzenleyin!


Zaten uyku düzenini oluşturmakla bunun ilk adımını attınız. Sırada fiziki ortamın planlanması var. Çocuğunuz odasında ders çalışıyor ise, bu ortamın da okula hazır olması gerekiyor. Odadaki tatil fazlalıklarının yavaş yavaş dolaplara girme vakti. Şöyle düzenli bir çalışma masası okulun ilk haftalarında en büyük yardımcınız olabilir.

 

Kurallar yeniden iş başına!

Tatilde evin geçerli kuralları alt üst oldu değil mi? Şimdi onları hatırlamanın, hatırlatmanın ve yeniden uygulamanın tam vakti! Okulun açılmasını beklemeyin. Geç kalırsınız

Beklentilerinizi belirleyin…


Okullar açılıyor. Çok güzel. İyi de bu yıl nasıl bir yıl olacak ya da olmalı? Çocuğunuzdan beklentileriniz ne? Onun beklentileri nedir? Zayıf olduğu dersi mi düzeltmeli sadece? Tüm derslerinden elde etmesini istediğiniz başarı nedir? Bu beklentiler için neler yapması gerekiyor? Sizin yapmanız gerekenler neler? Bunları çocuğunuzla açık bir şekilde konuşmalısınız. Tabi üzerinde var olan “okul” baskısını arttırmadan, tatlı tatlı… Unutmayın, çocuğunuz kimliğini oturtmaya çalıştığı bir dönemde. Yeterli bağımsızlığı verip onu yönlendirmeniz gerekiyor. Yönetmeniz değil…

Okul malzemelerini, formasını okul açılmadan hazır edin!


İnsanı fikren bir şeye hazırlamanın en kolay ama belki de en etkili yolu… Düşünsenize tatil valizini hazırladığınızda ya da bir toplantıda giyeceğiniz kıyafeti seçtiğinizde kendinizi daha hazır hissetmez misiniz? O halde? Bırakın bilinçaltı da size destek olsun…

Okul sonrası için gerekli ayarlamaları yapın


Çalışmıyorsanız, çocuğunuz eve geldiğinde dinlenebileceği, huzurlu bir ortam olmasına dikkat edin. Mesela temizlik günüyse özellikle onun odası çoktan bitmiş olmalı. Ufak bir sohbetin de ilişkinizi güçlendirip onu rahatlatacağını unutmayın..

Çalışıyorsanız, çocuğunuz okuldan geldiğinde muhtemelen evde olamayacaksınız. Düzenli bir yardımcınız ya da size bu konuda destek veren anneniz/babanız yoksa çocuğunuza kapıyı açacak, atıştırmalık bir şeyler verecek ve ödevlerini yapması konusunda yol gösterecek birisine ihtiyacınız olacak. Aramalara hemen başlamakta fayda var. Eğer çocuğunuz tüm bunları kendisi yapabilecek yaştaysa size düşen sadece gerekli güvenlik tedbirlerini almak. Ve belki en sevdiği tatlıdan bırakmak.

Rahatlayın!


Okul açılmadan önce, çocuğunuzla birlikte şöyle keyifli bir şeyler yapmaya ne dersiniz? Ne isterseniz! Yeter ki birbirinize vakit ayırın, havadan sudan ve okuldan konuşun. Birlikte şöyle bir kafanızı rahatlatın. Özellikle okul döneminde, ne olursa olsun, onun yanında olduğunuzu hissettirin. Çocuğunuz için bundan daha güven verici bir şey olamaz.

Çocuğunuzun hayatında güzel izler bırakacak, başarılı ve keyifli bir okul dönemi dileğiyle…

KAYNAKÇA

  1. http://drmommyonline.com/getting-teens-ready-to-go-back-to-school
  2. http://parentingteens.about.com/od/education/a/back_to_school.htm
  3. http://www.greatschools.org/back-to-school/preparation/71-back-to-school-blues.gs?page=all
  4. http://psychcentral.com/news/2006/08/07/control-back-to-school-anxiety/160.html
Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.