• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

Doğru Okul Seçimi

Doğru Okul Seçimi Nasıl Olmalıdır?

300 250 İz Koçluk

SİZE İYİ GELECEK OKUL SEÇMEK...

Doğru Okul Seçimi Sürekli değişen eğitim sisteminde anne babaların en önemli seçimlerinden biri haline geldi, gerek anaokulu seçimi gerek lise seçimi gerekse üniversite seçimi her biri başlı başına önemli.

Bir arkadaş toplantısında 5 yıldır evli olan arkadaşıma sormuştum “Çocuk düşünüyor musunuz?” diye… aldığım cevaba şaşırmadım desem yalan olur “önceden insanlar uykusuz kalabilirim”, “nasıl bakacağım tek başımayım” gibi cevaplar verirken “bu devirde hangi okula göndereceğim ki” cevabı daha çocuklar doğmadan anne babalar için çocukların hangi okula gideceği endişesi yerleşmiş olduğunun bir kanıtı gibiydi.

Sistem neredeyse buna zorluyor anne babaları, Japonya da çocuklar anaokuluna girebilmek için 1.5 yaşından itibaren çalıştırılıyorlar. Finlandiya ise en iyi eğitim sisteminin sonucu olarak PİSA sınavlarında14 yaşta en yüksek başarıyı gösteriyor. Aklıma şu soru geliyor dünyada yenilikçi ürünler Japonya dan çıkıyor, ergenlik döneminde en başarılı öğrenciler Finlandiya da yaşıyor, dünyanın en mutlu çocukları ise Hollanda da. Hangisinin yaptığını yapmalı ? Uzamanlar Japonya’dan ve Tayvan’dan sürekli yeni ürünlerin çıkması yatırıma ve işbirliğine açık bir yapı olmasına, Finlandiya da ergenlik döneminde en başarılı öğrencilerin olmasını çocukların olabildiğince çocuk olmalarına izin verilmesine ve Hollanda da çocukların mutlu olmasını ise aileleri ile fazla vakit geçirmesine bağlıyorlar

Bir iki hafta içinde TEOG sınav sonuçları açıklanacak ve aileler çocukları için elde ettikleri puana göre bir okul seçecekler. Bu okul seçiminde puanın yanında ailelerin göz önünde bulundurması gereken şey, hem çocukları ile daha fazla vakit geçirecekleri, hem olabildiğince çocuk olmalarına izin verebilecekleri hem de gelecekte çocuklarının başarılı olmasını sağlayacak çocuklarının geleceğine yatırım yaparak işbirlikçi bir okul yaklaşımı olan okul seçmek.

Bunun çok kolay olduğunu söyleyemeyeceğim.. Endişeli ebeveynler çocukları için en iyisi yapayım derken belki de aileleri için maddi manevi en zor olanı seçiyor. İdeal olan harika olabilir ancak ideale yakın olanı bulmak gerçek bir sürpriz olur.
Henüz 2017 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Uygulaması Tercih ve Yerleştirme e-Kılavuzu yayınlanmadı ancak yine de bilmekte fayda olan olabilecek tercih yapmanızı kolaylaştıracak bir kaç bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

İlk Önce

A.Öncelikle özel okul mu devlet okulumu bu kararı vermek gerekiyor.
B.Eğer devlet okulu kararı veriyseniz, Devlet ve yabancı olmayan özel okullar Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıkladığı Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate alarak öğrenci alacaklar.

Yerleştirmeye esas puan hesaplamasından okul notları önemli; 6, 7 ve 8 inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanıp, elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan hesaplanır. Kabul puanı 500 tam puan üzerinden yapılır. Puanların eşitliği durumundaki genelde çok zor oluyor çünkü virgülden sonra 4 hane hesaplanıyor yine de eşit olması durumundan sırasıyla;

 1. Ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı yüksek olan
 2. 8 yıl sonu başarı puanı yüksek olan
 3. 7 sınıf  yıl sonu başarı puanı yüksek olan
 4. 6 sınıf  yıl sonu başarı  puanı  yüksek  olan
 5. Özürsüz devamsız gün sayısı az olan yerleşmeye hak kazanacak
Öğrenciler tüm okul türleri içinde 25 okul  tercihi yapacaklar. Geçen yıllarda en yüksek puanlı  öğrencilerin tercih ettiği okullar ise Galatasaray Lisesi, İstanbul lisesi, Kabataş erkek lisesi, İstanbul Atatürk fen Lisesi, Çapa Fen lisesi, Çağaloğlu Anadolu lisesi, Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesi, Kadıköy Anadolu  lisesi, Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu lisesi

Sonra

A. Eğer Yabancı özel okul kararı  verdiyseniz . Okul kabul şartlarını bilmek gerekiyor. Birbirine göre değişiklik gösterebiliyor. Özel okullar için tercih listesi olmayacak  ve ön kayıt ile öğrenci alınacak  ve puan üstünlüğüne göre kayıt yapılacak.
Robert Kolej:  Öğrencilerin, Türkçe matematik, Fen ve teknoloji , İnkılap  tarihi ve Atatürkçülük derslerinden aldıkları TEOG 1 puanın  %30,  TEOG 2 puanın  %70 etkili olacak. e-okul sisteminde yer alan en son puan üzerinden bu  hesaplamalar yapılacak. 1000 tam puan özerinden öğrenci alacak ve Adayların puan eşitliği durumunda eşitliği bozulma koşulları ise;
 1. Sırasıyla T2,,T1, M2,M1, F2,F1,SB2,SB1 puanı yüksek olan
 2. 8 sınıf yıl sonu başarı puanı yüksek olan
 3. 7 sınıf yıl sonu başarı puanı yüksek olan
 4. Yaşı küçük olan
 5. 8 sınıfa devam durumu daha iyi olan
Üsküdar Amerikan, Tarsus Amerikan, İzmir Amerikan : Öğrencilerin, Türkçe , Matematik, Fen ve Teknoloji , İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük derslerinden aldıkları TEOG1 sınav sonucu ve TEOG2 sınav sonucu toplanıp ikiye bölünecek; elde edilen puan  öğrenci kayıtlarımızda esas alınacaktır. Başka bir deyişle her iki sınavın ağırlığı eşit olacak. Puan hesaplanırken 4 dersinde ağırlıkları aynı hesaplanacak ve kayıt puanı 400 puan üzerinden hesaplanacak. Eğer adayların hesaplan puanlarında eşitlik olursa eşitliğin bozulma koşulları
 1. Türkçe sınavları toplam puanı yüksek olan
 2. Matematik sınavları toplam puanı yüksek olan
 3. Fen Bilimleri sınavları toplam puanı yüksek olan
 4. T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınavları toplam puanı yüksek olan
 5. Yaşı  küçük olan
Alman Lisesi: Öğrencilerin, Türkçe Matematik , Fen ve teknoloji, yabancıl dil derslerinden elde ettiğin TEOG 1 veTEOG2 sınav sonucu toplanıp ikiye bölünecek; elde edilen puan  öğrenci kayıtlarımızda esas alınacaktır. Başka bir deyişle her iki sınavın ağırlığı eşit olacak: Kabul puanı 900 üzerinden hesaplanacak. Puanların eşit olması durumunda eşitlik bozulma koşulları
 1.  Sırasıyla T2, T1, M2, M1, F2, F1, YD2, YD1 sınav sonuçları daha yüksek olan
 2. 8. sınıf yıl sonu başarı puanı en yüksek olan
 3. 7. Sınıf yıl sonu başarı puanı en yüksek olan
 4. 6. sınıf yılsonu bşarı puanı en yüksek olan
 5. Yaşı küçük olan
 6. 8 sınıf devam durumu daha iyi olan

İtalyan Lisesi: Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) açıkladığı Yerleştirmeye Esas Puanı (YEP) dikkate alacak. Yerleştirmeye esas puan hesaplamasından okul notları önem kazanır; 6, 7 ve 8 inci sınıf yıl sonu başarı puanları ile 8 inci sınıf ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı toplanır. Elde edilen toplam ikiye bölünerek yerleştirmeye esas puan elde edilir. Kabul puanını 500 üzerinden hesaplanır. Kesin kayıtlarda adayların puanlarının eşit olması durumunda sırasıyla:

 1. Türkçe 2.sınav puanı
 2. Matematik 2.sınav puanı
 3. Fen ve Teknoloji 2.sınav puanı yüksek olan
 4. Türkçe 1.sınav puanı yüksek olan
 5. Matematik 1.sınav puanı yüksel olan
 6. Fen ve Teknoloji 1.sınav puanı yüksek olan
 7. 8’inci sınıf yılsonu başarı puanı yüksek olan
 8. Yaşı küçük olan

Fransız Liseleri: Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan merkezi ortaöğretim geçiş sınavlarından; her iki dönemde yapılan Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji dersleri ile T.C. İnkılâp Tarihi ve Atatürkçülük derslerinin sınav sonuçları kullanılarak hesaplanacak. İki sınavında etkisi %50, Kabul puanı 900 üzerinden hesaplanacak . puan hesaplanmasında derslerin kat sayıları Türkçe 3 , matematik 2, fen e teknoloji 2 ve İnkılap tarihi ve Atatürkçülük 2 olarak alınacak. Puanların eşit olması durumundan sırasıyla;

 1. T2, T1, M2, M1, F2, F1, İnk2, İnk1 sınav sonuçları yüksek olan
 2. 8 sınıf Ağırlıklı Not Ortalaması yüksek olan
 3. 7 sınıf Ağırlıklı Not Ortalaması yüksek olan
 4. 6 sınıf Ağırlıklı Not Ortalaması yüksek olan
 5. Yaşı küçük olan

Galileo Galilei, Sankt Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu Özel Koç lisesi, Şişli terakki Lisesi, Galatasaray Lisesi YEP puanı ile öğrenci alacaklar.
Bu saydıklarım okulların kabul şatları peki ya sizin ve çocuğunuzun kabul şartları neler siz hangi şartlarda bir okula gitmek istersiniz. Okul seçiminde ilk önce çocukların özelliklerini dikkate almak gerekiyor. Akademik olarak başarısı nasıl, okul akademik olarak çocuğunuzu desteklerken özellikle ergenlik döneminde çocuğunuzu yaşam becerileri açısından da destekliyor mu?
Gerçi bizler çocuklarımız için her şeyi yaptığımız için yeni nesil yaşam becerilerini öğrenmekte biraz geriden geliyorlar. Okul Çocuğunuz için yeterli sosyal alan ve aktive sağlıyor mu ? her şey ders demek değil tabi ki.

Okul seçiminden dikkate alınması gereken konulardan biride yurtdışı olanakları. Zira bazı okullar yurt dışındaki üniversiteler için öğrencilerin hazırlanmasını destekliyor. Yurt dışında üniversite eğitimi düşünmeyen aileler okul seçimlerinde bu konuyu da dikkate almalılar. Okulların uyguladıkları müfredatlar değişiklik gösteriyor

Okul seçerken size ve çoğunuza İYİ GELECEK olan okulu seçmeyi önde tutun sadece siz yada sadece çocuğunuz olmasın önde olan, birlikte karar verin.

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.