• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

ICF Sertifikalı Bir Koç Olmak

EĞİTİM VE ÖĞRENCİ KOÇLUĞU YASAL MI?

720 480 İz Koçluk

Bu soruya EVET cevabını hiç geciktirmeden vermek isterim. Amerika ve Avrupa’da uzun yıllardır resmi bir meslek statüsü olan koçluk 2013 yılında Mesleki yeterlilik Kurumu’nun koçluğu tanımlaması ile resmi bir statü kazanmıştır.  Koçluk mesleğinin resmi bir statü kazanmasında Uluslararası Koçluk Federasyonu’nun Türkiye Şubesi

Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği (ICF) ve Koçluk Platformu ve İnsan Yönetimi Derneği (PERYÖN) nin uzun süren çalışmaları karşılığı bulmuş ve 29.06.2013 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan kararla koçluğun Türkiye’deki statüsü önemli bir gelişme kaydetmiştir.

Yasal Statü için:

Konuyla İlgili MYK kararına http://www.myk.gov.tr/images/articles/editor/020713/Koc_Seviye_6.pdf  adresinden, Resmi Gazete sayısına ise http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2013/06/20130629-8.htm  adresinden ulaşabilirsiniz.

MYK kararına göre koç kimdir diye tanım yapmak ve ne yapar diye öğrenmek isterseniz: “Koç ilgili yasal süreçler, kalite normları ve hizmet prosedürleri çerçevesinde; koçluk süreçlerinin iş organizasyonu ve süreç başlatma faaliyetlerini gerçekleştiren, koçluk sürecini yürüten ve bireysel mesleki gelişimini sağlayan nitelikli kişidir. Koç, müşterilerin kişisel ve profesyonel potansiyelini gerçekleştirmeye yönelik farkındalık, gelişim ve çözüm seçeneklerini artırıcı ve bu yönde destekleyici çalışmaları yürütür.”

MYK kararı müşterinizin kim olduğunu tanımlamaz. Müşteriniz bir gençte olabilir bir yetişkin de….İster yetişkinlere koçluk yapın isterse gençlere ya da öğrencilere uzun zamandır yasal statüsü olan bir mesleğin artık gelişmesi ve ilerlemesi için daha da fazla çaba harcamak ve insanların koçluktan daha da fazla yararlanması için fırsat yaratmak gerekiyor.

MYK belgeli bir koç olmak için koçluk eğitimlerini bitirdikten sonra MYK belgesi vermeye yetkili olan kurumların yaptığı sınava geçmeniz yeterlidir. Hangi kurumların bu sınavı yaptığını ise bu linkten görebilirsiniz.

Koçluktan yararlanıp bu mesleğe dahil olmak isteyen insanların sayısı da giderek artıyor. Burada önemli olan bu mesleğe dahil olurken nasıl bir yol izleyeceğiniz. Bu konuda sorumluluk bizzat kişinin kendisinde olduğunu söylemeden edemeyeceğim. Eğer iki günde üç günde ya da 10 günde alacağınız mikro yetkinlikler kazandıran bir eğitimle bir meslek edineceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Biraz daha derine düşünerek size meslek kazandıracak olan çalışmanın çok daha uzun soluklu olacağını bilerek bu yola çıkmalısınız.

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.