• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

EĞİTİM VE ÖĞRENCİ KOÇU NE KADAR MAAŞ ALIR?

1024 576 İz Koçluk

Eğitim ve Öğrenci Koçlarının gelirleri ne kadardır? diye bu soruyu düzeltmek daha doğru olur çünkü hala ve henüz Türkiye’de profesyonel olarak bir öğrenci koçu çalıştıran eğitim kurumu ne yazık ki yok. Belki yakın gelecekte olacaktır ancak şimdilik öğrenci koçları kendi gelirlerinin nasıl olacağını kendileri belirliyorlar.

Koçluk kavramı oldukça çekici ve yanlış anlaşılmaya müsait bir kavram. Bu nedenle de en çok sorulan hatta ilk sorulan sorulardan biri ne kadar para kazanır öğrenci koçu? Hepimiz işimizi para kazanmak ve sosyal ve ekonomik ihtiyaçlarımızı karşılamak için yapıyoruz. Ancak asıl amacımız para kazanmak mı yoksa gerçekten sizi mutlu eden şeyi yaparken para kazanmak mı? Amacınız hangisi olursa olsun hangi işi yaparsanız yapın az ya da çok para kazanırsınız. Peki sizce amacı para kazanmak olan mı yoksa amacı onu mutlu eden şeyi yaparken para kazanmak isteyen mi daha çok kazanır. Bunu özellikle “daha çok” diye ifade ediyorum çünkü her durumda da kazancınız vereceğiniz çaba ile doğru orantılı olacaktır.

Kazancınızı belirleyen kriterler:

Koçlukta ne kadar para kazanacağınız bazı kriterlere göre değişebilir. Örneğin aşağıdaki gibi koşullar koçluktan elde edeceğiniz geliri oldukça etkiler.

  • Koçluk eğitimizin niteliği
  • Koçluk mesleğindeki deneyiminiz
  • Koçluk mesleğindeki niş alanınız (Öğrenci Koçluğu gibi)
  • Eğitim seviyeniz (Lise, lisans, yüksek lisans, doktora gibi ki İz Koçlukta Öğrenci Koçluğu Eğitimine katılmak için Üniversite mezunu olma şartı aranır))
  • Koçluk mesleğindeki unvanınız (ACC, PCC, MCC)

Bütün bu koşulları da düşündükten sonra “Öğrenci Koçu ne kadar kazanır?” sorusuna cevap verebiliriz sanırım. Türkiye‘ de öğrenci koçlarını görüşmeleri için 500 TL den 2500 TL ye kadar bedel alabilirler. Özellikle öğrenci koçluğunda görüşmeler bir görüşme bedelinden ziyade bir haftanın bedeli olarak ücretlendirilir zira öğrenci koçluğunda koçlar öğrenciler ile daha sıkı bir iletişim planı oluştururlar. Koçluk sadece bir görüşme ile sınırlı kalmaz. ICF in araştırmasına göre dünyada ortalama olarak koçlar yılda 47.100 Dolar kazanç elde ediyorlar. Bu konuda daha derin ilgi için Uluslararası Koçluk Federasyonun 2020 Küresel Koçluk Araştırmasına bakabilirsiniz.

Kaynak: 2020 ICF Küresel Koçluk Araştırması Türkiye özeti

Dolayısıyla sunduğunuz hizmetin nasıl olacağına ve sizin nasıl bir koç olmak istediğinize ve yaptığınız işin değerini nasıl belirlemek istediğinize göre aylık bir kazancınız şekillenecektir.

Burada bilmeniz ve üzerinde düşünmeniz gereken şey aşağıdaki sorulara vereceğiniz cevabın kazancınızı belirlediğidir.

  • Siz ne kadar çalışmak?
  • Siz ne kadar işinize yatırım yapmak?
  • Siz ne kadar iyi bir koç olmak için çaba sarf etmek istiyorsunuz?
Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.