• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

Koçluk nedir?

Koçluk Nedir? Nasıl Tanımlanır?

1024 682 İz Koçluk

Koçluk nedir sorusunu  ICF şöyle cepalıyor: “Müşterilerle, kişisel ve profesyonel potansiyellerini en üst düzeye çıkarmaları için ilham veren, düşündürücü ve yaratıcı bir süreçte ortaklık olarak tanımlar.

Profesyonel koçlar, müşterilerin kişisel ve profesyonel yaşamlarında tatmin edici sonuçlar elde etmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış, sürekli bir ortaklık oluşturur. Profesyonel bir koç, insanların performanslarını iyileştirmelerine ve yaşam kalitelerini artırmalarına destek olur.

Koçlar, her bir müşterinin ihtiyaçlarına yönelik yaklaşımlarını dinlemek, gözlemlemek ve kişiselleştirmek için eğitilmişlerdir. Müşterinin kendi çözüm ve stratejilerini ortaya çıkarmasına çalışırlar. Müşterinin doğal olarak yaratıcı ve becerikli olduğuna inanırlar. Koçun işi, müşterinin halihazırda sahip olduğu becerileri, kaynakları ve yaratıcılığı geliştirmek için destek sağlamaktır. ”

DEHB koçluğu:

“DEHB Koçluğu, koç ve danışanın müşterinin hedeflerini belirlemek ve danışanın bu hedeflere ve tam potansiyele ulaşması için ardından öz farkındalığı, sistemleri ve stratejileri- gerekli becerileri- geliştirmek için birlikte çalıştıkları işbirlikçi, destekleyici, hedef odaklı bir süreçtir[1].

DEHB koçluğu, hem yaşam koçluğunun hem de DEHB koçluğunun ideallerini ve temel yetkinliklerini kapsar. Bu yaklaşım, müşterileri yaratıcı ve becerikli bireyler olarak onurlandırırken, DEHB / Yİ (yürütme işlevi zorlukları) olan müşteriler için başarı yaratma yolunda gereken yapı ve stratejileri sağlar. DEHB koçluğunda, müşterilerimizi daha çok sorumlu tutarız ve genellikle genel yaşam koçluğundan daha sık temasa ve  plana sahibizdir. DEHB / Yİ olan müşteriler ile buluşmak haftada en az bir kez gerçekleşir ve bu, birçok yaşam koçluğu veya yönetici koçluk programında olduğundan daha sıktır. DEHB / Yİ’li müşterilerin, güçlü alışkanlıklar oluşturmak için gereken tutarlılığı sıklıkla bozan yaygın “gözden uzak, akıl dışı” tuzağından kaçınmalarına destek olmak için kontrolleri sürece entegre ederiz.

Koçluk:

  • Eylem ve gelecek odaklıdır. DEHB / Yİ olan bireyler anı yaşama eğilimindedir, bu nedenle koçlukta günlük seçimlerle gelecekteki hedeflerin yörüngesi arasında güçlü bağlantılar kurmak için yapılan çalışmalar değerlidir.
  • Bu bilişsel becerileri geliştiren danışanlar, kendi kendilerine daha kararlı hale gelirler ve hayatlarının sonucunu seçme konusunda güçlenirler.
  • Müşterileri, zorluklardan öğrenme ve başarılarından gurur duyma ve sahiplenme becerilerini geliştiren gerçeklik perspektiflerini değiştirmede desteklemek bilişsel becerileri güçlendirirken yönlendirici olmaktan daha çok destekleyicidir.

Koçluk, genel yaşam memnuniyetini artırmada ve hem kişisel hem de profesyonel olarak tatmin edici sonuçlar yaratmada inanılmaz derecede güçlü bir yöntemdir.

Siz de bir koçluk kariyerine hazırsanız. Gençler ve Öğrenciler için Profesyonel Koçluk ve Eğitim ve Öğrenci Koçluğu hakkında daha fazla ayrıntıyı öğrenin. Geçen yüzyılın en çok teşhis edilen ve hastalık olarak tanımlanan DEHB yi, yine geçen yılın en çok tercih edilen beceri seti ile eşleştirin. Gençler ve Öğrenciler için Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Koçluğu  ile  gençlere destek olun. Öğretmenseniz Okullar da öğretmenler için özel olarak tasarlanan  Öğretmenler için Koçluk Becerileri eğitimlerinin ayrıntılarına bir göz atın.

[1] Sarah Wright ADHD Coaching Matters: The Definitive Guide. Pg. 22

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.