• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

KORKMUYORUM sınavDAN

Sınavdan korkmak

380 380 İz Koçluk

KORK(M)UYORUM…

Sınav bu hafta sonu… Nereye gitsem, ne yapsam hep aklımda sınav var. Sınavdan korkmak aklıma geliyor surekli ve bitse diye bekliyorum.

Arkadaşlarım “hadi filme gidelim” diyor. Gitmek istemez miyim? Ama “şu sınavı bir geçeyim sonra nasılsa çok giderim” diyorum. Sanki hiçbir şey bilmiyormuşum gibi geliyor bazen. Her şey uçup gitmiş aklımdan. Onun için her fırsatta çalışmalıyım; hatta sınav yaklaştıkça daha fazla tekrar yapmalıymışım gibi geliyor.

Bana rahatlamam için önerilerde bulunan kişiler, bloglar var. Aklımdan geçenleri bir bilseler, derse ara ver demezler.  Benim aram sınavdan sonra başlayacak. Şu sıralarda sınava çalışmak dışında yapmak istediğim bir şey yok. Hem arkadaşlarım da çok çalışıyorlar. Benim de onlar kadar, herkes kadar çok çalışmam gerek. Bu sınav benim geleceğim.
Hayatımız sınav, anlıyor musunuz? Yemek yerken bile aklımda hep sınav var. Arkadaşlarıma günaydın derken aklımda sınav. Yatağa girdiğimde aklımda sınav. Sabahları gözlerimi açtığımda aklımda sınav. Sınav durmadan rüyalarıma giriyor. Bir gece sınava geç kalıyorum rüyamda, ertesi gece cevapları kaydırıyorum. Başka bir gece baş ağrısından okuduğumu anlayamıyorum. Bir sonraki gece, sınav soruları çok kazık çıkıyor. Sınav, sınav, sınav… peşimi bırakmıyor!

Soruyorum kendime. Sınavı kazanabilecek miyim? İstediğim bölüme girebilecek miyim? Sınavda daha mı heyecanlı olacağım? Ailemi gururlandırabilecek miyim? Benim için çok emek harcadılar. Onlar için başarılı olabilecek miyim?

Bazen, sınavda her şeyin yolunda gideceğini düşünüyorum. Bu beni çok mutlu ediyor. O motivasyonla daha da çok çalışıyorum.

Ama korkuyorum…

Şimdiye kadar hep iyi bir öğrenciydim. En azından kimse kötü bir öğrenci olduğumu düşünmüyor. Herkes sınavı kazanmama kesin gözüyle bakıyor yani. “Sen yaparsın” diyorlar. Nasıl bu kadar eminler? Ya yapamazsam! O zaman yüzlerine nasıl bakacağım? Sınav yaklaştıkça ellerim daha çok titremeye başladı. Korkuyorum… Sınavı kazanamamaktan, ailemin yüzünü kara çıkarmaktan, herkese rezil olmaktan korkuyorum…

Mide bulantılarım arttı. Başım bazen çatlayacak gibi ağrıyor. Korkuyorum… Bildiğimi unutmaktan, cevapları kaydırmaktan, soruların zor olmasından korkuyorum…

Bazen kendimi durup dururken ağlarken buluyorum. Ya da ağlamak isteyip de ağlayamıyorum. İşte yani çok sinirliyim şu aralar. Korkuyorum… Geleceğimin mahvolmasından korkuyorum…

Bu sıkışmışlık hissinden bıktım. Hep aynı şeyi düşünmekten, başka şey yapamamaktan bıktım. Sınavdan sonra uzun bir tatil yapacağım. Sınavdan sonraya ertelediğim ne varsa hepsini yapacağım. O kesin! Umarım uzun ve mutlu bir tatil olur. Herkes için. Hepimiz çok çalıştık. Hepimiz kazanmayı hak ediyoruz.

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.