• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

Bir Öğrenci Koçuyla Çalışma Hakkındaki 4 Yanılgı

Bir Öğrenci Koçuyla Çalışma Hakkındaki Dört Yanılgı

640 360 İz Koçluk

Öğrenci koçluğunu ilk defa duymuş, şüpheci olabilirsiniz. Gerçekten işe yarıyor mu? Nasıl bir çalışma sistemidir? Bir öğrenci koçu tam olarak ne yapar? Bunlar kafanızdaki sorulardan sadece birkaçı olabilir. Ayrıca, Öğrenci koçluğu hakkında varsayımlarınızda olabilir.

Öğrenci Koçluğu ve Akademik Koçluk Programı ile ilgili ilk dört yanılgı:

Yanılgı #1:

Bir öğrenci Koçu ile çalışmak bende bir soru olduğu anlamına gelir.

Öğrenci koçluğu, size öğrencilerin, gençlerin yararına olan beceriler ve araçlar sağlamak için tasarlanmıştır. Profesyonel sporculardan şirket yöneticilerine kadar en iyi performans gösterenler pek çok kişi koçlarla birlikte çalışır. Gerçekten Akademik olarak en iyi performans sergilemek istiyorsanız, oraya gitmenize destek olacak dışardan bir bakış açısına sahip olmanız gerekir ve koçluk- ister spor ister yöneticilik ister öğrenci koçluğu olsun- insanların istedikleri yere ulaşmalarına destek olmak için tasarlanmıştır.   Kelimenin tam anlamıyla, bir öğrenci koçu gitmek istediğiniz yere ulaşmanıza destek olur.

Öğrenci koçluk danışmanlık değildir. Daha derin bir sorunu teşhis etmeye çalışırken en derin korkularınızı veya duygularınızı paylaşmakla ilgili değildir. Öğrenci koçluğu, hayatınızda daha olumlu, sürdürülebilir eylem yaratmanıza destek olmaya odaklanır.

Yanılgı #2:

Öğrenci Koçluğu Zaten Fazla Olan Yükümü Çok Daha Fazla Yapacak.

Tüm “koçluk eylemleriniz” sahip olduğunuz veya doğrudan yaşamınıza entegre ettiğiniz akademik çalışmalara odaklanır. Çoğu öğrencinin yoğun programları vardır ve bu program yeni kavramlar öğrenmenizi gerektirir. Ancak, bu programın işi bir düzine ek kitap okumak ve daha fazla soru çözmek değildir. Öğrenci Koçluğu programı daha başarılı olmanız için size yeni ve alternatif yollar sunacak, düşünülmeyeni düşünmenizi sağlayacaktır. Tüm bunlar bir anda değil zaman içinde e sizin hızınızda gerçekleşir.

Yanılgı #3:

Öğrenci Koçu Ailemin Casusu Olacak ve Sadece Ailemin Yapmamı İstediği Şeyi Yapmamı Sağlayacak.

Öğrenci Koçunuz ailenizle iletişiminize yardımcı olur. Öğrenci koçunuz siz ile ilgili bilgileri asla kimse ile paylaşmaz. Gizli tutmayı istediğiniz her şeye saygı gösterir. İyi bir öğrenci koçu size ne yapacağınızı söylemez. Öğrenci Koçluğunun büyüsü, öğrenci ve koçun her görüşmeden sonra eylem adımlarını birlikte tasarlamasıdır. Sahip olduklarınızı nasıl kullanacağınızı siz belirlersiniz.

Profesyonel Koçluk mesleki etik kuralarında da ana hatlarıyla belirtildiği gibi, gizlilik, koç/öğrenci ilişkisinin en temel parçasıdır. Ebeveynlerinizin bilmesini istemediğiniz bir şey varsa, Öğrenci koçunuz yad akademik koçunuz, size veya başkalarına zarar verebilecek bir şey hakkında bilgi olduğu ender durumlar dışında, bunu onlarla paylaşmayacaktır.

Eğitim ve Öğrenci Koçları, gitmek istediğiniz yere ulaşmanıza yardımcı olmak ve ebeveynlerinizin sizi en iyi şekilde destekleyebileceklerini anlamalarına destek olmak için eğitilmiştir. Siz ve ebeveynleriniz huzurlu ve güçlü bir iletişim kurmanın yollarından daha fazlasını elde edersiniz.

Yanılgı #4:

Başkaları Bir Koçum Olduğunu Bilecek.

Öğrenci Koçunuz, size koçluk yatığını gizli tutmakla yükümlüdür. Kimseye size koçluk yaptığını söyleyemez. Çoğu genç, başkalarının bir öğrenci koçuyla çalıştıklarını bilmelerini umursamaz.  Siz umursuyorsanız koçunuz buna saygı gösterecektir. Sertifikalı Eğitim ve Öğrenci Koçları, koç/öğrenci ilişkisinin gizliliğini anlar ve bunu başkalarıyla paylaşmaz ve koçluk ilişkisinde paylaşılan her bilgiyi gizli tutar. Ancak siz bir öğrenci koçuyla çalıştığınızı ve öğrendiklerinizi istediğiniz kişiyle paylaşmakta özgürsünüz.

Bir eğitim ve öğrenci koçuyla çalışmak, zamanınıza, enerjinize ve kaynaklarınıza yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir. Koçluk hakkında bilgi edinmenin en iyi yolu, onu deneyimlemektir.

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.