• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

Doğru öğrenci koçu seçme rehberi

Doğru Öğrenci Koçunu Seçme Rehberi

640 360 İz Koçluk

Doğru öğrenci koçunu seçtiğinizden emin olmanın ilk adımı, elbette tam olarak ne aradığınızı bilmektir.

Çocuğum için Doğru Öğrenci Koçunu nasıl seçerim?

Çok çeşitli hizmetler sunan çok sayıda koç var ve bazen sizin için doğru olan koçu bulmak sıkıcı olabilir. Her koç ne söyleyeceğini biliyor gibi görünebilir, ancak günün sonunda, bu koçun sizin için doğru kişi olduğundan nasıl emin olabilirsiniz?  Doğru öğrenci koçunu seçtiğinizden emin olmanın ilk adımı, elbette tam olarak ne aradığınızı
bilmektir.

Öğrenciler ile çalışma konusunda uzmanlaşmış bir koça mı ihtiyacınız var? Çocuğunuza akademik anlamda destek sağlayacak bir akademik koça mı ihtiyacınız var? Çocuğunuza bütünsel yaklaşacak bir kocamı ihtiyacınız var? Neye
ihtiyacınız olursa olsun, amacınız ve ihtiyacınız konusunda net olduğunuzdan emin olun. Bu netliğe sahip olduğunuzda, doğru olanı aramaya başlayabilirsiniz.

Hangi tür koca ihtiyacınız olursa olsun en kıymetli varlığınızı teslim edeceğiniz koçun yetkin ve yeterli olduğundan emin olmanız gerekir İyi eğitimli bir koç, size ya da öğrenciye bir taahhütte bulunmadan önce sizi koçluğun tüm yönlerini düşünmeye teşvik edecektir. Koçluk hızlı bir çözüm değildir ve insanları bir gecede değiştiren bir süreç de değildir. Koç ve öğrenci hedefleri belirledikten ve bir koçluk planı oluşturduktan sonra değişim için süreç en az 3-6 ay sürer. İdeal koçluk ve sonuçlar için 6 ya da 12 aylık bir süreyi öneriyoruz. Koçunuzun genel bir koçluk eğitiminin yanında özel olarak gençlerle çalışmaya yönelik bir koçluk eğitiminin olması çok değerlidir. Gençlerle çalışma konusunda eğitimli bir koç kısa sürede hedeflerinize ulaşmanız için sizi destekleyecektir. Koçluk eğitim programları dünya çapında çeşitli formatlarda ve koçluk modellerinde sunulmaktadır. Hem öğrenci koçluğu hem de Dikkat eksikliği hiperaktivite Koçluğu eğitimi almış bir koçla çalışmak ayrıca değerlidir. İz Koçluk, Türkiye’de DEHB ve
Öğrenci Koçluğu eğitimini ilk gerçekleştiren kurumdur. İz Koçluk mezunları, DEHB ve tüm öğrencilere kaliteli koçluk sağlayacak beceri ve araçlara sahiptir.

Bir koçla görüşmeden önce, kendi ihtiyaçlarınız veya çocuğunuzun ihtiyaçlarınız hakkında bir değerlendirme yapmalısınız.

 • Yüz yüze koçluk görüşmelerini tercih ediyorsanız bulunduğunuz çevreden bir öğrenci koçu arayın. Online koçluk sizin için uygunsa İstanbul’da olmasanız da İz koçluktan hizmet alabilirsiniz
 • Koçun cinsiyeti önemli mi sorusunu çocuğunuza sorun ve bu kararı onun vermesini isteyin
 • Dikkat dağınıklığı, akademik zorluklar, sosyal yaşam dengesi ya da meslek seçimi gibi belirli bir uzmanlığa sahip birini mi arıyorsunuz?
 • Enerjisi yüksek bir koç mu istersiniz?
 • Sizin veya öğrenciniz için özel olarak önemli olan nedir?
 • Ebeveyn olarak bir adım geri çekilmeye ve gerekirse koçun sizinle doğrudan çalışmasına izin vermeye hazır mısınız?

Kendiniz ve çocuğunuz ile ilgili ihtiyaçlarınızı belirlediğinizde doğru öğrenci koçunu seçebilmek için en az 3 farklı koç ile görüşüp ve aşağıdaki soruları sorabilir ve çocuğunuzla birlikte en doğru koçu seçebilirsiniz. Unutmayın çocuğunuzun öğrenci koçu ile uyum sağlaması önemlidir.

 1. ICF ya da EMCC akredite bir koçluk eğitimine sahip misiniz?
 2. Gençlerle çalışma konusunda özel bir eğitim aldınız mı?
 3. Koçluk eğitimlerinizi ne zaman tamamladınız?
 4. ICF ya da EMCC den alınmış koçluk unvanınız var mı?
 5. Ne kadar zamandır koçluk yapıyorsunuz?
 6. Gençlere ne kadar zamandır koçluk yapıyorsunuz?
 7. Koçluk sürekli gelişen bir alan olduğu için hala eğitim almaya devam ediyor
  musunuz?
 8. Mevcut ve geçmişteki öğrencilerinizin / müşterilerinizin yaş aralığı nedir?
 9. Bir sorunla karşılaşıldığında müdahale edebilecek danışmanlarınız var mı?
 10. Destek aldığınız paydaşlarınız var mı?

Doğru öğrenci koçu seçme rehberi umarız ki size en iyi şekilde hizmet eder.

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.