• 0(216) 545 01 54 / 0(543) 224 57 25

Öğrenci Koçluğu'nun Gerçekten Faydası Var Mı?

Öğrenci Koçluğu’nun Gerçekten Faydası Var Mı?

1024 739 İz Koçluk

Öğrenci Koçluğunun gerçekten faydası var mı? Öğrenci koçluğu gençlerin hayatında sayısız fayda yaratır; örneğin öğrencinin zorlandığı konulara farklı açılardan yeni bir gözle bakmasını sağlar.

Özellikler ergenlik döneminde karar verme becerilerini geliştirir, arkadaşlık ilişkilerinde kolaylık sağlar, kendini tanımaya ve anlamaya başladığı için kendine güveni insanları daha iyi anlamaya başladığı için başkalarına karşı güveni artar. Koçluğun etkileri sadece bu alanlarla sınırlı kalmaz; koçluk almaya başlayan ve bunu devam ettiren öğrencilerin akademik performansı, yaratıcılığı ve verimliliği artarken, daha dengeli ve rahat bir öğrencilik hayatı ve gelecek ile ilgili umutların arttığı ve kendi hayatlarının sorumluluğunu almada belirgin bir gelişme gözlenmiştir.

Performans ve Ders Başarısı

Öğrenci Koçluğu öğrencinin başarısını en üst düzeye çıkartır ve dolayısıyla potansiyelinin kilidini açar. Koçluk alan ve devam ettiren öğrencilerin;
 • Akademik Performanslarında
 • Yeni Yaşam Becerilerinde
 • Zaman Yönetimlerinde
 • Odaklanma Becerisinde
 • Organize Olma Becerilerinde
 • Öğrenme Motivasyonunda
 • Arkadaşlık İlişkilerinde
 • Aile İletişiminde
 • Kendilerine Güvende
 • Kişisel Farkındalıklarında
 • Karar Verme Becerilerinde
 • Önceliklendirme Becerilerinde
 • Stresi Yönetmen Becerilerinde

artış olduğu gözlemlenmiştir.

Yukarıda faydaları birde öğrencilerin ağzından da duymak isterseniz işte bir kaç örnek

18 yaş

Artık benim içinde yeni bir ben doğuyor. Yaşama bakış açısı biraz daha değişmiş olan biri. Şimdi hissettiklerimi bile bu kadar rahat ve takılmadan yazıyorsam bir kaç değişiklik meydana gelmiş demektir. Artık kendine güvenmeye başlayan, yaptıklarını küçümsemeyen bir ben. Şu an aklıma Adidas’ın reklam sözü geliyor “impossible is nothing…”Artık buna daha fazla inanıyorum. İmkansız gibi görünen şeylerin çözümleri aslında kendi içlerinde. Sadece görebilmek gerekiyor. Ortaya çıkarmak. Aynı kendi içimdeki farklı ben’i çıkarmak gibi. Evet artık kendini daha iyi bilen bir ben var. Değişen bir şeyler var bunu hissediyorum

17 yaş

Bir sene önce 11. sınıf iken, kendisi de bir koç olan annem, üniversite sınavlarına düzenli çalışmaya başlamam diye canla başla savaştı. Bu konuda kendisiyle bir hayli çekişmelerimiz oldu. Annem “biri sana yol göstermeli!” derken ben”kimse bana ahkam kesemez, kendi yolumu kendim çizerimm!!!” diye diretiyordum. Sonunda o da ben de pes ettik, ve öğrenci koçluğu alabileceğime dair ortak karar verdik. İlk başta biraz mırın kırın etsem, neden sürekli soruyla gidiyor bu iş diye naz yapsam da sonra işin mantığını anlayıp öğrenci koçluğu almaya devam ettim koca bir sene. Kafamda ne kadar sorun varsa hepsini paylaştım. Dehşet dolu bir sene geçirdiğim için aldığım öğrenci koçluğunun değerini daha da iyi anladım.

17 yaş

İnsanlar bazen sıkılır bazen bunalır bazen kızarır bazen güler bazen konuşur bazen ağlar bazen sever bazen küser bazen gider. İnsanın hayatı bazenler üzerine kuruludur. benim öğrenci koçluğuyla tanışmamdan önceki bazenim ise tereddüttü. Zor bir dönemdeyim. Kabullenmek istemesem de işin içinden çıkamamaya başlamıştım. Elimde güç varken bunu yapamamak beni daha çok yıpratıyordu. Bu halimi izleyen annem meğer içten içe bana benden çok üzülüyormuş, benim için araştırmış en uygun olanını bulmuş . Bana randevu yeri saati ve isimle geldi. böyle bir dönemde haliyle karşı çıktım kendi kendime yetebileceğimi söyledim. Ama kendimi randevuda buldum. Öğrenci Koçumla tanıştım aslında bana ne kadar da uygun olduğunu gördüm. Hiç kimseye ikinci günden bütün hayallerimi anlatmazken ona anlattım çünkü o benim koçum o benim sırtımdaki kalkanım. onun , Öğrenci koçluğunun amacı sırttaki o kalkanı zamanla içime işletmek. Hayatımda koçum olarak olmasa da hep Elgiz hocam olacak ama sırtımda ki kalkan olarak olmayacak. o ,bana inanışındaki gücünü benim benliğim haline getirdikten sonra gidecek .beni hayallerime dokundurup onların içine bıraktıktan sonra gidecek çünkü öğrenci koçluğununun mantığı bu yapabileceğime inanıp bunu bana göstermek .

17 yaş

Hayatımda öylesine değişiklikler gerçekleşti ki; önceleri ben bile hayatımı başkası yaşıyor sandım. Öğrenci Koçluğundan önce 24 saati doğru kullanamayan dağınık ve otoriteye karşı biriydim. Bu yıl ÖSS ye gireceğim ve iyi ki öğrenci koçluğuyla tanışmışım. Ancak söylemek zorundayım ki başka hiçbir koçun bende bu denli etkili olabileceğini düşünmüyorum. Arkadaşlarımda da tam olarak koçluk sayılmasa da bu tür yardım alanlar vardı. Ancak onlar anlatırken tamamen saçma gelirdi bana bu tür şeyler. Şimdi anlıyorum ki tamamen yanılmışım. Artık zamanımı planlayabiliyorum ve dinlenip gezmeye bile zaman kalıyor. Hayatında rayına oturdu. Sınav stresini üzerimden attım ve çalışma saatlerimi verimli geçirmeye başladım. En önemlisi kazanmayacağım korkumu rafa kaldırdım ve bu yüzden hayat sevincim yerine geldi.

16 yaş

Öğrenci Koçluğuyla tanışana kadar kendimi bir türlü sınavın ciddiyetine inandıramamıştım. Derslerden kopuk hissediyordum. Ders çalışmak istemiyordum. Hiç bir zaman hırslı biri değildim. Öğrenci Koçumla tanıştıktan sonra neredeyse bütün düşündüklerim değişti. Bana ne yaptığını bilmiyorum ama koçumla her görüşmeden sonra ders çalışıyor ve daha da hırslanıyorum. Koyun sürüsünün içinden çıkmış gibi hissediyorum kendimi.

16 yaş

Bir türlü kimyadan iyi not alamıyordum. Yıl sonu sınavlarına az kalmıştı ve ben bütünlemeye kalmadan geçmek istiyordum. Ne yaparsam yapayım sanki kimyadan kalacak gibi hissediyordum. Öğrenci Koçumla tanışında yaptığımız çalışmalar sonunda kimya en kolay dermiş gibi gelmeye başladı. Yıl sonu kimya sınavından 75 aldım ve karneme zayıf gelmedi. Başarmayacağımı düşünüyordum ama öğrenci koçumla başardım. Sonsuz teşekkürler sevgili koçum.

13 yaş

“Öğrenci Koçumla çalışmaya başladıktan sonra kendime güvenim arttı. Sınavdan korkuyordum ve ailem çalışmam konusunda baskı yapıyordu. Bende bundan çok bunalmıştım. Çok dikkatsiz ve dalgındım, bunu çevremdekiler de söylüyordu. Sonra koçumla tanıştım ve yaptığımız çalışmalar sonucunda aslında unutkan ve dikkatsiz olmadığımı anladım. OKS de hedefim 380 puandı. O ana kadar en fazla 290 puan almıştım. Sınava girdim ve 382 puan aldım. Sadece OKS için değil gelecek için de çalışmış oldum.

Servislerimizi daha iyi sunabilmek için tanımlama bilgisi (cookie) kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek Gizlilik Politikamızı kabul etmiş sayılırsınız.